18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 10 Mayıs 2017 15:41

TURSAB İSTEDİ BELEDİYE BAŞLATTI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

TURSAB İSTEDİ BELEDİYE BAŞLATTI

Didim’de geçtiğimiz ay doğa yürüyüşü yapmaya hazırlanan bir guruba TURSAB ve İl Turizm Müdürlüğü tarafından rehber bulundurmadıkları için tutanak tutularak gezilerinin engellenmesi üzerine Didim Belediyesi bu tür organizasyonlarda şehir dışında Didim’in adını duyuracak etkinliklere gidecek ve kar amacı gütmeyen organizasyonlara katılmak üzere iki tane rehberin Didim Belediyesi bünyesinde çalıştırılacağı öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak TURSAB Didim Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Aylin Bal “belediyenin bu kararı almasına çok sevindik, bizim yetki alanımıza girdiği için zaman zaman yaptığımız müdahaleler yanlış anlaşılıyordu” dedi ve halbuki, düzenlenen tur, etkinlik ve gezi programlarını 1618 sayılı kanunun 1. Maddesine göre ancak seyahat acentelerinin yapması gerekmektedir. Ayrıca bu konu Aydın Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün  04/03/2015 tarih ve 43057 sayılı seyahat acenteciliği faaliyetleri konulu 2015/02 sayılı genelgesinin 12. Maddesinde ‘’eğitim kurumları(okullar, üniversiteler vb) meslek odaları, dernekler, vakıflar, belediyeler ve kamu kuruluşlarının 1618 sayılı kanun ve seyahat acenteleri yönetmeliğinde tanımlanan tur, paket tur ve transfer kapsamına giren ve ya münhasır hizmet olarak belirlenen faaliyetlerden herhangi birisini yürütmelerinin mümkün olmadığı’’ hükmü bulunmaktadır” dedi.

Bal ayrıca. ; Seyahat acenteleri 1618 sayılı seyahat acenteleri kanununun  10. Maddesinin a bendinde yer alan ‘’ paket tur veya tur başına kırk beş kişiye kadar en az bir rehber bulundurmak; tek araç kapasitesi kırk beş kişiyi aşan araçlarda bir rehber bulundurmak; turistlere, rehberler dışında herhangi bir kimse vasıtasıyla Türkiye’nin tarihi, doğası, kültürü ve turizmi ile ilgili rehberlik faaliyeti niteliğinde bilgi vermemek.’’ İbaresi  gereğince İl ve Kültür Turizm bakanlığı tarafından onaylı profesyonel turist rehberi bulundurma zorunluluğu vardır. Ayrıca Aydın Rehberler Odasında Dağcılık ve doğa Sporları alanında ve bölgeye hakim profesyonel turist rehberleri bulunmakta olup, bu gibi etkinlerde ATRO’dan da rehber talep edilebileceğini bildirmek isteriz” açıklaması da yaptı. .

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü