19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 10 Mayıs 2017 15:43

DİDİM DERNEĞİ VE ZEKA VAKFI BİRİNCİLERİ TALES GÜNLERİNDE AÇIKLAYACAK

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİDİM DERNEĞİ VE ZEKA VAKFI BİRİNCİLERİ  TALES GÜNLERİNDE AÇIKLAYACAK

Önümüzdeki hafta sonu yapılacak olan Tales günlerinin iki gün süreceği ve Felsefe ve müzikal etkinlikler yapılacağı söylenen etkinlik öncesi  Türkiye Zeka Vakfı tarafından halen devam eden zeka yarışmasının  sonuçlarının Milet’te yapılacak etkinliklerde açıklanacağı söylendi.

Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrah Halıcı’nın  soruları hazırladığı Didim Zeka Vakfı ve Didim Derneği olarak organize edilen yarışmayla ilgili olarak Didim Derneği Başkanı Ali Budak Milet’in Dünyanın ilk bilim merkezi ve Tales’in de ilk bilim adımı olması sebebiyle Didim’in öneminin geç kalmış olsa da mutlaka öne çıkarılması gerektiğine inandığı söyledi ve Didim Belediyesinin Didim’i marka haline getirmek adına yaptığı  etkinleri önemsediğini ve en son yapılan VegFest’in çok güzel bir program olduğunu belirtti.

Ardarda yapılan etkinlikleri de sayan Ali Budak, önümüzdeki hafta üç gün sürecek Didim engelsiz Festivali, Kutsal Yol yürüyüşü, Tuning Festivali ve ardından Tales günlerinin Didim için önemli etkinlikler olduğun söyledi.

Didim Derneği olarak Türkiye Zeka Vakfı ile birlikte organize ettikleri  Zeka yarışması soruların hafta başından beri sosyal medyada ve basılı yayınlarda görüldüğünü böylece herkesin Tales günleri hakkında bilgi sahibi olunmasını önemsediğini belirtti ve yarışmanın çocuklar ve yetişkinler kategorilerinde yapıldığını ve her iki  kategoride doğru yanıt verenler arasında yapılacak çekilişle 2 kişiyi Uzay Kampı Türkiye'de de hafta sonu konaklamalı yaz kampı ödülü verilirken, yetişkinler arasında doğru yanıt verenlerde yapılacak çekilişle Nesin Matematik Köyün de konaklamalı istenilen bir etkinliğe gönderilme ödülü verilecek.

Didim Belediyesi ve Didim Derneği ile Türkiye Zeka Vakfı tarafından değerlendirilecek olan cevaplarda dereceye girenlere de ödüllerin verilecek ve soruları bilen herkese de çeşitli hediyeler verilecek Ödüller 27 Mayıs 2017 günü Milet’te düzenlenecek olan Tales Günlerinde verilecek.

Yanıtlar internet üzerinden Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresine 21 Mayıs gününe kadar gönderilebilecek. Didim Derneği Başkanı Ali Budak soruları bir kez daha tekrarladı.

Sorular Şöyle; Soru 1: Didim Tales Günleri 27 /05/2017'de başlıyor. bu tarihi oluşturan “27052017” rakam dizisinin arasına 4 çarpım işareti yerleştirerek 5 sayılık bir çarpma işlemi elde ediniz. Çarpım sonucu en fazla ne olabilir?

Örnek: 2x7x05x2x017 Ancak bu sonuçtan daha büyükleri vardır

 

Soru 2: Dört farklı renk kullanarak “DİDİM” yazısının harflerini boyayacaksınız. Koşullar: Herhangi bir renk birden fazla harfte kullanılabilir. Aynı harfler aynı renge boyanamaz. Bu işlem kaç farklı biçimde gerçekleştirilebilir.

 

Soru 3: Aşağı tablodaki TALES yazısı kaç farklı biçimde elde edilebilir?

 

 

 

Her hangi bir "T" harfinden başlayabilir ve komşu (yatay, düşey, diyagonal) kareye ilerleyebilirsiniz.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü