21 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 11 Mayıs 2017 13:19

VERGİ DAİRESİ, TİCARET ODASINA YAPILANDIRMA HATIRLATMASI YAPTI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

VERGİ DAİRESİ,  TİCARET ODASINA YAPILANDIRMA HATIRLATMASI  YAPTI

Didim Vergi Dairesi Müdürü Aziz Sarı, GEÇTİĞİMİZ Çarşamba günü Didim Ticaret Odasını ziyaret etti. Ziyarette Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ, Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Vela ev sahipliği yaptı.

Ziyarette Didim Vergi Dairesi Müdürü Aziz Sarı, “19Temmuz 2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı Kanun ile vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükünün azaltılması, Borçların taksitler halinde ödenebilmesi, Vergi ihtilaflarının sonlandırılması, Devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilmesi, Geçmiş yıl beyanlarının artırılması yoluyla vergi incelemesine muhatap olunmaması, Daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilmesi, İşletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilmesi, imkânları getirildiğini” hatırlattı.

“25 Kasım 2016 tarihinde başvuru süresi sona eren  Kanun hükümlerinden yararlanan vatandaşlarımıza, yapılandırılan tutarları peşin veya taksitler halinde ödeme imkanı verildiğini  Kasım 2016 ayında ödemelerini yapmamaları nedeniyle Kanundan yararlanma hakları sona erdiğini, ancak Kanuna eklenen geçici bir madde ile kendilerine son bir şans verildiğini” söyleyen Vergi Dairesi Müdürü Aziz Sarı, “yapılan düzenleme gereğince, Yapılandırması ihlal olan borçlular, ödemeleri gereken taksit tutarlarını, geç ödeme zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyebilecektir. Böylece, Kanundan yeniden yararlanma imkânına kavuşmuş olacaklardır. Ayrıca Kanun kapsamında peşin veya taksitli ödeme seçeneklerini tercih ederek yapılandırılan tutarları ödemeyen borçlular Mayıs 2017 ayı sonuna kadar ödemelerini peşin yaptıkları takdirde eşin ödeme indiriminden yararlanabileceklerdir” dedi.

Aziz sarı sözlerini şöyle sürdürdü, “6736 sayılı Kanun kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin tamamının ödeme süreleri dörder ay uzatılmıştır. Buna göre, Ocak ayında ödenmesi gereken taksitler Mayıs ayında, Şubat ayında ödenecek taksitler Haziran ayında ödenecektir. Diğer taksitler de aynı şekilde ödeme sürelerinin son günlerinden itibaren dörder ay uzamış bulunmaktadır.” Dedi.

Ziyareti için Didim Vergi Dairesi Müdürü Aziz Sarı’ya teşekkür eden ticaret odası yönetimi bu avantajlardan Didim Ticaret Odası üyelerinin yararlanması için gereken duyuruları yapacaklarını belirttiler.

Taraflar; ilçenin ekonomik durumu, sezondan beklentiler, Devletin son dönemde KOSGEB ve Kredi Garanti Fonuyla sağladığı finansman imkânları, Günübirlik kiralanan evler hakkında bilgi paylaşımında bulundular.

Konu hakkında Gelir İdaresi Başkanlığının http://www.gib.gov.tr adresinden, vergi dairelerinden, vatandaşlarımızın yoğun şekilde uğradığı bazı alanlarda açılan bilgilendirme stantlarından ve 444 0 189 Vergi İletişim Merkezi (VİMER)'den bilgi alınabilecektir.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü