20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 11 Mayıs 2017 13:21

KOOPERATİF ESNAFI SEVİNDİRDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

KOOPERATİF ESNAFI SEVİNDİRDİ

2017 yılı başlarında KOSGEB tarafından verilen destek kredilerini alan esnafın 5 yıl içinde ikinci bir borçlanması ve kredi kullanmasının engelleyen 2016/9666 sayılı bakanlar kurulu kararı Esnaf Kefalet Kooperatifleri ve esnaf kuruluşlarının görüş bildirmeleri ve düzeltilmesi istekleri doğrultusunda yeni bir düzenleme yapıldı.

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali İhsan Kubaliç referandum öncesi kooperatifi ziyaret eden Ak Parti Milletvekili Mehmet Savaş’a da bu konudaki uygulamanın düzeltilmesini istemiş ve bu konuda söz almıştı.

Türkiye Esnaf Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri Birliği (TESKOMB) tüm kooperatif başkanlarının bu isteğini bir rapor haline getirip, çeşitli girişimlerde bulunulmuş ve bu girişimler sonucu olumlu bir gelişme ile 5 Mayıs günü 30057 sayılı resmi  gazetede yayınlanan  2017/10084 sayılı bakanlar kurulu kararı  ile yeni bir düzenleme yapılmış ve “27/12/2016 günü yayınlanan bakanlar kurulu kararının 5. Maddesinin 3. Fıkrasındaki  başvuru tarihi itibariyle  son 5 yıl içinde kamu kurum ve kuruluşlarından faiz ve/veya  hibe desteği niteliğindeki desteklerden faydalanan esnaf ve sanatkarlarına bu karar kapsamında aynı işletme için aynı konuda faiz indirimi ve kredi kullandırılamaz, kullandığı tespit edilenlerini faiz desteği iptal edilecektir” kararı  düzeltilerek “2016 yılında uygulamaya konulan KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği protokolü ile 2017 yılı KOSGEB sıfır destekli kredi faiz desteği kullanan esnaf ve sanatkarlar bu fıkradan istisnadır” şeklinde değiştirildi.

Konu ile ilgili olarak siyasi partileri ve hükümetin ilgili kuruluşlarını bilgilendiren kurumlardan olan Didim Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali İhsan Kubaliç yaptığı açıklamada ; “KOSGEB desteği aldı diye 5 yıl bizden kredi talep edilemiyordu, geçtiğimi zhafta bir bakanlar kuru kararı yayınlandı, buna göre 2016 ve 2017 yılları KOSGEB sıfır faizli  işletme kredileri protokolü kapsamında KOSGEB Sıfır faizli kredi kullanalar artık kooperatifimizin kefaletiyle ve başka kurumlardan  kredi kullanabilecekler” dedi.

 

Başkan Kubaliç; “Referandum sürecinde kooperatifi ziyaret eden tüm siyasilere bu uygulamanın yanlış olduğunu düzeltilmesi gerektiğini belirtmiştik, sağ olsunlar birliğimizin görüşmeleri neticelendi ve geçtiğimiz haftadan beri bu konuyla ilgili müracaatları kabul etmeye başladık. İlk olarak daha önce KOSGEB desteği almış ancak yatırımları yarım kalmış bir işletmemize dün itibariyle kooperatifimiz kefaletiyle 110 bin TL’lik  krediyi kullandırdık, para hesabına geçti ve esnafımız sorunlarını gideriyor. Sorunlarını gidermek için kredi başvurusunu yapamayan esnafımız artık müracaat ederek durumu uygun olanlara kefil olmaya devam edeceğiz” dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü