20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 13 Mayıs 2017 11:40

ENGELSİZ FESTİVAL KORTEJLE BAŞLADI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ENGELSİZ FESTİVAL KORTEJLE BAŞLADI

Didim Yöresi Engelliler Derneği DİYED’in bu sene 1. Organize ettiği Didim Engelliler Festivali 12 Mayıs 2017 Cuma günü Apollon tapınağından başlayıp  Altınkum Yalı Caddesinde biten kortej yürüyüşüyle başladı.

Apollon Tapınağında buluşan, City Bus, Fayton, Motor, Safari Jeep, ve bisiklet guruplarının buluşup  yürümesiyle başladı, Atatürk Caddesi boyunca Didimlilerinde yoğun ilgisini çeken guruba  Aydın Altı Nokta Körler Derneği, Aydın Engelliler Derneği, Nazilli Engelliler Derneği de Aydın Büyükşehir’in desteğiyle katıldı.

Altınkum Yalı Caddesine ulaşan korteji burada Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, İlçe Jandarma Komutanı Gürhan Kabakçı ve festivalin oluşmasına katkı koyan tüm STK ve resmi kurum temsilcileri karşıladı.

Yalı caddesindeki buluşma sonrası etkinlik için ayrılan alana yürüyerek gelen korteje katılanlar  alana girişte günün başlangıcına sembolik olarak engellilerle birlikte kurdele keserek başladılar.

Festival için ayrılan alana el emeği sergisi açılan stantları birlikte gezen Kaymakam Yönden ve Başkan Atabay’ında içinde bulunduğu yürüyüşçüler burada alışverişlerde yaptıktan sonra festival boyunca müzik gurupları ve festivale katılanların gösteri yapacakları alana geldiler. DAHOT’un yıldızlar ve küçükler folklor ekiplerinin gösterileri ile başlayan etkinlikte ilk konuşmayı DİYED başkanı Bedri Altıntaş yaptı.

ALTINTAŞ; KALDIRIMLAR DÜZENLENSİN, PLAJIMIZI İSTİYORUZ

Altıntaş; “festivalin gerçekleşmesinde başta kaymakam İskender Yönden ve bizden hiçbir desteğini esirgemeyen Belediye Başkanı Deniz Atabay ve Didim Belediyesi çalışanlarına teşekkür ederim, Bizler farkındalık yaratmak ve engellilerle birlikte sokakta olmak, evinde kapatılan bireylerden çok hayatın içine katılan bireyler olmak için, buradayız. 3 gün boyunca sizlere sizlerden farkımız olmadığını göstereceğiz ve bizimde hayatın içinde olacağımız göstereceğiz” dedi.

“Didim Belediyesinden  isteklerimizin başında Kortej boyunca gördüğümüz ve engellilere için alt yapısı eksik yaya yolları ve kaldırımlar dikkatimizi çekti, bizler kendi başımıza sokakta dolaşıp geri evimize dönmek ve bunu yardımsız yapmak istiyoruz. Denize kıyı olmamız nedeniyle de dünyada herkesin bildiği bu plajdan bizde faydalanmak istiyoruz. Söz verilen ancak bazı aksaklıklara takılan engelli plajımızın bu sene hayata geçirilmesini istiyoruz, bunlarla daha mutlu  hissedeceğiz” diyen Dernek Başkanı Altıntaş, “üç gün boyunca sürecek festival boyunca sizleri burada görmekten mutlu olacağız” diyerek sözlerini bitirdi.

KAYMAKAM YÖNDEN; BU FESTİVAL KALICI OLSUN

Engelliler Festivali organizasyonunda büyük emeği olduğu anonsuyla sahneye çıkan Kaymakam İskender Yönden konuşmasına Didim’de göreve geldiği günden bu yana bir çok festivale  ve etkinliğe katıldığını ancak bu festivalin anlamlı ve değerli olduğunu kendisinin bundan çok etkilendiğini söyleyerek başladı.

Didim’de bu sene başlayan ve festivallerle süslenen günlerin Didim ekonomisine ve ülkemizde turizme katkısı olmasını ümit ettiğini belirten kaymakam Yönden “bu festivalde gereken farkındalığı yaratacaktır  eminim” dedi.

Yıl içerisinde DİYED’in bir çok etkinliğine gittiğini bu festivalin sürekli ve kalıcı olmasını bunun için  resmi kurumlardan her zaman destek verileceğini de söyleyen Kaymakam Yönden Başkan Altıntaş’ın İsteklerinin takipçisi ve yardımcısı olacağını da söyledi.

BAŞKAN ATABAY; ENGELSİZ PLAJ MUTLAKA YAPILACAK

Didim Yöresi Engelliler Derneğinin festivalinin mimarı olduğu anonsuyla sahneye gelen Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, katılan herkese teşekkür etti ve emeği geçenleri kutladı.

Atabay DİYED Başkanı Altıntaş’ın isteklerinin kabul edilebilir ve olması gerek istekler olduğunu belediye imkanlarıyla hepsinin tamamlanması  için gerekli çalışmaları yapacaklarını belirtti ve istekler arasında bulunan engelliler plajının bazı yasal prosedürler gereği geciktiğini, Kaymakam İskender Yönden’in ve belediye olarak bu çalışmayı takip ettiklerini söyledi ve plajın mutlaka faaliyete geçirileceğini bunun belediye yönetimi için önemli olduğunu  söyledi.

Konuşmaların ardından DİYED engelliler korosu  konseri ile başlayan eğlencelere devam etti.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü