22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 15 Mayıs 2017 15:11

NEŞELİ ŞARKILAR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

NEŞELİ ŞARKILAR

Didim Valiler İlkokulu 1D ve 4B sınıfı öğrencileri hafta sonu Didim Ticaret Odası Kültür Merkezinde Doç. Dr. Yakup Kıvrak'ın yönetmenliğinde "Neşeli Şarkılar" etkinliği düzenledi.

Didim Milli Eğitim Müdürlüğü şube Müdürü Kaya Ziya Bacanak, ile Özel Yönder okulu kurucu müdürü Ekrem  Eraslan ile Yönder okulları basın halkla ilişkiler sorumlusu İbrahim Ata katıldılar.

12 Mayıs Cuma günü saat 19,30’da başlayan etkinlikte öğrenciler koro olarak şarkılar seslendirdiler.

Valiler İlköğretim Okulu öğrenci velileri ve okul öğretmenlerinin izlediği etkinlik öncesi bu çalışmanın nasıl hazırlandığını  Yönetmen Yakup Kıvrak anlattı.

Müzik Akademisyeni olan ve çocuklarla ilgili bir çok akademik çalışmaya imza atan Çellist Kıvrak şöyle dedi; "

“Valiler İlkokulu 1 D sınıfı öğrencileri ve öğretmen Emine Olcay Coşkun, 4 B sınıfı öğrencileri ve öğretmenleri Emel Özandaç El ile birlikte sizleri saygıyla selamlıyoruz.

Emine ve Emel öğretmen, iki ay kadar önce bana ulaşıp bir müzik etkinliği hazırlamak istediklerini söylediler, memnuniyetle kabul ettim. Çünkü ülkemiz genelinde ilkokullarımızı da müzik öğretmeni bulunmadığı için müzik dersleri genellikle pek yapılamıyor.

Kıvrak,  konserle ilgili olarak verdiği bilgide de şunları söyledi; “ Haftada bir saat çalışma ile bir buçuk ayda hazırladığımız bu küçük konserimizde sizlere türkülerimizden ve sözü müziği bana ait olan çocuk şarkılarından örnekler sunacağız.

Çocuklarınız aydır bu etkinlik için emek verdiler, heyecanla bu günü ve bu saati beklediler. Ödülleri, bol alkışlarınız olacaktır. Onları çokça alkışlayalım lütfen”

Etkinlik boyunca çocukların sahne  performansları seyircilerden çokça alkış aldı. Didim’de bestelenmiş şarkının sahibi de olan Doç Dr. Yakup Kıvrak şarkının hikayesini şöyle anlattı; “ Dinleyeceğiniz son şarkımızın adı ‘Sevgi Çiçeği’dir.  Sevgi Çiçeği şarkımızın hoş bir özelliği var: Doğum yeri Didim, doğum yılı 1996.

O yıllarda yaz tatillerimi Didim’de geçiriyordum. Belediye başkanı Mehmet Soysalan ile dostluğumuz nedeniyle kültür sanat etkinliklerine katkılarda bulunmaya çalışıyordum.

Barış şenliklerinin birincisinde okumak üzere sevgili dostum rahmetli Zülal Soysalan bir barış bildirgesi hazırladı ve bizzat kendisi sundu. Bir sayfalık çok güzel bir metindi ve şöyle bitiyordu: ‘Savaşın Kazananı Olmaz, Barışın Kaybedeni Yoktur, Barış Mutluluktur Gülümsemedir, Yüreklerde Açan Sevgi Çiçeğidir’. Bunu o kadar çok beğendim ki, “Zülal Soysalan’a buna eklemeler yapıp çocuk şarkısı olarak bestelemek istiyorum izin verir misin, dedim ve şimdi dinleyeceğiniz şarkı ortaya çıktı. Şarkı ülkemiz genelinde okullarımızda yaygınlaştı ve her yerde seslendiriliyor artık”

Sevgi Çiçeği şarkısı yine çocuklar tarafında ve seyircilerin alkışları arasında tamamlandı ve etkinlik sona erdi.

Etkinlik sonunda Okul Müdürü Şakir Kır, etkinliğin yapılmasında destek veren Didim İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür etti,  bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen öğretmenlerine öğrencilere ve eğiticileri Yakup Kıvrak’a da teşekkür eden Kır, Çellist Kıvrak’a çiçek verdi.

Daha sonra toplu fotoğraf çekilen öğrenciler ve aileleri, okul müdürü Kır’a,  öğretmenlere ve Yakıp Kıvrak’a teşekkür ettiler.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü