19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 15 Mayıs 2017 15:12

KUTSAL YOLDA 5. YÜRÜYÜŞ ANNELERE İTHAF EDİLDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

KUTSAL YOLDA 5. YÜRÜYÜŞ ANNELERE İTHAF EDİLDİ

Milet antik kentinden başlayıp kehanet merkezi Apollon tapınağına kadar  yapılan kutsal yürüyüşün  yüzyıllar sonra  yeniden yapılmasının 5. Yılında Didim Belediyesi organizasyonu ile  yapıldı.

Yürüyüşe Didim Kaymakamı İskender Yönden, Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Belediye Başkanı Deniz Atabay, İlçe Jandarma Komutanı Gürkan Kabakçı, Belediye Başkan yardımcısı Salih Bankoğlu, DİTAB Başkanı Sevinç Karataş Didim Doğasporları Gurubu, Gaziemir belediyesi doğa yürüyüşleri grubu, Aydın Doğa Sporları ve Dağcılık Spor Kulübü Derneği ve Söke'den Rotasızlar gurupları ile çok sayıda Didim halkının katılımıyla yapıldı.

Yürüyüş öncesi Akköy’de buluşan guruplara başlangıç noktasında konuşma yapan Didim Kaymakamı İskender Yönden ; güzel havada gerçekleştirilecek olan yürüyüşe katılanlara ve emeği geçenlere teşekkür etti ve aynı zamanda anneler Günü  dolayısıyla da Tüm Annelerin gününü kutladı.

Belediye Başkanı Deniz Atabay 5 si yapılan ve  geleneksel hale gelen kutsal yol yürüyüşünü önemsediklerini belirterek katkı sağlayanlara teşekkür etti, önümüzdeki yıllarda uluslararası bir organizasyon planladıklarını belirtti. Bu sene üst üste gelen bir çok organizasyonun bu senenin özelliğinden, turizmdeki sıkıntılardan dolayı farklı performansların  ayrı ayrı yaptıkları bir çok etkinliği birleştirerek ve daha büyük halde yapmayı planladıklarını belirtti.  Atabay ayrıca tüm Annelerin Gününü ve Dünya Çiftçilerini gününü de  kutladı.

Yapılan kahvaltıların ardından başlayan yürüyüş öncesinde Didim Belediyesi yürüyüşçülere, tişört ve şapka dağıttı, yürüyüş güzergahı boyunca bazı noktalara da su ve sağlık istasyonları kuruldu. Varış noktasında tüm yürüyüşçüleri karşılayan Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay burada yürüyüşe katılan Didim Doğasporları Gurubu, Gaziemir belediyesi doğa yürüyüşleri grubu, Aydın Doğa Sporları ve Dağcılık Spor Kulübü Derneği ve Söke'den Rotasızlar gurubu temsilcilerine teşekkür belgeleri verdi.

Yürüyüş sonunda Didimli Doğa Yürüyüşçüleri guruba adına bir açıklama yapan gurup temsilcisi Türker Ertuncay; “ 5. Kutsal Yol yürüyüşüne katılan hepimizin harcadığı emek için özellikle de, etkinliğin çeşitli aşamalarında sorumluluk üstlenen Gülşen Gökçe, Serpil Koçar ve Erdoğan Benli’ye ve  bu etkinliğin iyi geçmesi için ellerinden geleni yapan herkese hepimiz teşekkür ediyoruz.  Gaziemir belediyesi doğa yürüyüşleri grubu, Aydın Doğa Sporları ve Dağcılık Spor Kulübü Derneği ve Söke'den Rotasızlar Dağcılık grubundan arkadaşlarımıza da katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bireysel olarak katılan 100'ü aşkın Didimli dostlarımız da bu etkinliği çok neşeli kıldılar. Hepimiz işin sportif kısmıyla ilgilenirken bu etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan DİTAB ve Didim Belediyesi işin "mutfağı"nda çok ter döktüler. Annelere adanan bu yılki yürüyüşün gerçekleşmesini sağladılar.
Bütün Didimli doğa yürüyüşçülerini ilgilendiren asıl gelişme de, Deniz Atabay'ın 10 Mayıs'taki basın toplantısında yapmış olduğu "belediyede rehber istihdam edileceği" ile ilgili açıklamasıydı. Ülkenin her yanında doğa sporlarıyla uğraşanların sıkıntısını biz Didim'de bu şekilde aşabileceğiz. Doğrusu bu açıklama, bizleri Kutsal Yol yürüyüşü için çaba harcama konusunda daha da motive etti. Bu nedenden dolayı belediye başkanı Atabay'a bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Ertunçay, açıklamasının son bölümünde; “ Umuyoruz ki, önümüzdeki yıllarda tarih, doğa vb. gibi kültürel ağırlıklı etkinlikler Didim turizminin ufkunu çok daha fazla genişletecektir. Bu tür etkinliklerde Didim belediyesi ile sivil oluşumların daha sıkı işbirliği yapması sürecin Didim için daha sağlıklı gelişmesine neden olacaktır. Yapılacak iş çok. Hepimize kolay gelsin” dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü