24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 16 Mayıs 2017 15:14

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ SİVAS BULUŞMASI YAPILDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

TARİHİ KENTLER  BİRLİĞİ SİVAS BULUŞMASI YAPILDI

Aydın’ın 2 İlçesi Birliğe Kabul Edildi

Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) 2017 yılı ilk buluşması, 12-14 Mayıs tarihleri arasında Sivas’ta gerçekleşti.

Didim Belediyesi'ni temsilen Belediye Meclis Üyesi Mimar Sinan Ceyhan’ın katıldığı Tarihi Kentler Birliği Sivas Buluşması’nda, bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Müzeler Yarışması’nın ödülleri verildi ve ‘Sivas’ın Doğal Kültürel Mirasının Korunmasına Yönelik Son Gelişmeler’ katılımcılara anlatıldı.

Sivas Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen , 300’ü aşkın Belediye Başkanı, Valiler ve yerel yöneticiler katıldı. Toplantıda ayrıca  mevcut 444 olan üyeye 7 yeni üye daha kabul edildiğini belirten Sinan Ceyhan,  Efeler ve Kuyucak’ında olduğu 7 üye artmasından dolayı birliğin toplam üye sayısının 451’e yükseldiğini söyledi.

“Didim 'in  Deniz,  Kum ve Güneş turizmine ek olarak sahip olduğu doğal , tarihi ve kültürel mirasların korunmasına ve turizme kazandırılmasına yönelik çalışan Belediye başkanımız Deniz Atabay  ile birlikte devam eden projelerimizin daha kısa sürede ilçemize kazandırılması için  Tarihi Kentler Birliği nin uzman kadrosuyla çalışarak ortak akıl ile yol haritası oluşturmanın  önemlidir” d vurgusunu yapan  Ceyhan  “Yerel Yönetimlerin bu çalışmalar ile ilgili bilgi ve becerilerinin sürdürülebilir olabilmesi açısından  en önemli unsurun Belediyelerin kendi bünyesinde  bir "Hafıza" oluşturmasının  önemini” vurguladı.

 

Tarihi Kentler Birliği Sivas buluşması katılımcıların kentin tarihi ve kültürel mekanlarını teknik inceleme gezisi ile sona erdi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü