23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 16 Mayıs 2017 15:17

ENGELSİZ FESTİVAL BİTTİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ENGELSİZ FESTİVAL BİTTİ

Akıllarda Kalanlar;

Şenlikli ve ilki olmasına rağmen çok az aksaklıkla geçen Didim 1. Engelsiz Festival, yıl boyunca konuşulacak bir çok  ilki de birlikte gerçekleştirdi.

Kortejle başlayan ve yürüyüş boyunca İl dışından gelen engellilerle kaynaşılan bir festival oldu, ardından Yalı caddesi üzerinde hem esnafın hem de katılımcıların engellilere olan farkındalıklarını ortaya koymaları ile  akıllarda kaldı. Triatlon yarışmaları boyunca devam eden inşaatların festival öncesi atıkları toparlayıp, engelsiz bir Yalı caddesine önem göstermeleri akıllarda kaldı.

Yalı Caddesi üzerindeki esnaf  stantlarda satılan el yapımı ve endüstriye olmayan bir çok ürününün kendi işyerinde satılması için görüşmeler yaptı.  DAHOT ekibini festival boyunca gördükleri ilgi akıllarda kalırken  DİYED Korosu ve işaret dili ile şarkının neşesi ilk günün akıllarda kalanı idi.

2. gün   tekrar stantlarını kurma telaşı ve belediye ekiplerinin gösterdikleri fedakarlık ses ve temizlik konusunda görülmeyen kahramanlar oldular.

Psikiyatrist İlknur Peder’in elim sende kitabı ile festivale katılması bir çok engelli için guru kaynağı ve rol model olurken, gördüğü ilgi ve kitap satışından elde edilen geliri DİYED’e bağışlaması ve tüm engellerin kafada bitmesi halinde yaşanmayacağına en güzel örnek oldu.

Kitabının tanıtım yazısında denildiği gibi “Üzerinde yaşadığımız bu masmavi gezegen yoruyor; aynı zamanda besliyor, yaşatıyor ve olgunlaştırıyor bizleri. Bazen düşecek gibi oluyor kimi zaman düşüyoruz, çoğunlukla yeniden ayağa kalkıyoruz yeniden ve yine de… Birbirimizi ayakta tutmak, birbirimize destek olmak en insancıl görevimiz. Bu yüzden olsa gerek, İlknur Peder ilk kitabında “Elim Sende” diyor. Bir psikolog olarak kim bilir kaç kere söyledi bu sözü kendisinden yardım isteyenlere.

İki gün üst üste imza standında okurlarını ağırlayan İlknur Peder Festivalin ufuk açan yüzü oldu.

Engelli bir kimsenin hayatta yaşadığı zorluklar sıradan insanlara göre kat kat daha fazladır kuşkusuz. İlknur Peder’in kitabı ‘Elim Sende’, bunlardan söz etmiyor değil.  Fakat onlarca kez tebessüm edecek bir kitap. Bu kitap hayatın ta kendisi gibi, bazen kederli bazen neşeli… Sonbahar kadar hüzünlü, ilkyaz gibi umut dolu, kış kadar gerçekçi, yaz kadar sıcacıktı.

Yerel müzik gurupları ve festival alanında kurulan halaylar ilk festival olması nedeni ile ufak tefek aksilikleri tecrübe olarak gelecek yıllarda yapılmaması için akıllarda kaldı. Didim’de yaşayan ve dernekle ve ilgili kurumlarla iletişim kuramayan evinden dışarı yardımsız çıkamayan görme engelli  Sevgi’nin gazetemiz aracılığı DİYED’le tanışması ve festivalin son iki gününe katılması Mutlu olması, festival yapmaktaki amaçlardan birisi olan engellileri sosyalleştirme düşüncesinin en güzel örneği olarak akıllarda kalacak.

 

Son gün kapanışın ateş dans gösterisi ile festivali unutulmaz hale gele getirdi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü