19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 18 Mayıs 2017 15:27

TALES’LE BULUŞMAYA 1 HAFTA KALDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(2 oy)

TALES’LE BULUŞMAYA 1 HAFTA KALDI

Çin’den,  Hindistandan ve İran’dan bilim insanlarının katılacağı  Tales Felsefe ve Müüzik Günleri   27 Mayıs'ta  başlıyor.

Yurtiçi ve yurtdışından akademisyenlerin katılımları bir de sempozyum düzenlenecek, Tales’in yaşadığı MÖ 6.  yüzyıl; Uzakdoğu-Batı Anadolu ekseninde,  doğa bilimlerinin

temellerinin atıldığı, modern felsefenin ortaya çıktığı dönem olması sebebiyle  Milet Antik Kent'te  gerçekleşecek sempozyum  “M.Ö. 6 YY -  “İlk Aydınlanma Çağında Tales ve Çağdaşları ”  başlığıyla yapılacak.

Didimli Tales’in Çağdaşları olan  düşünürler, (İran’da Zerdüşt), (Hindistan’da Buddha) ve (Çin’de Konfüçyus); bu  dönemin etkileri günümüze kadar uzanan felsefecileri olarak anılmaktadırlar. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz etkinlikte; ülkemizin bilim insanları yanında, İran, Çin ve Hindistan’dan gelecek felsefeciler, Tales ve çağdaşlarının modern felsefenin  farklı  topraklarda doğuşu üzerindeki etkilerini ve aralarındaki etkileşimi anlatacaklar.

Türkiye  Zeka Vakfı da Tales Buluşması kapsamında, bir yarışma düzenliyor. Gençlere ve yetişkinlere yönelik 4 soruluk bu yarışmada kazananlar; “İzmir Uzay Kampı” ve Nesin  Vakfı Matematik Kampındaki kurslara katılarak, ödüllendirilecekler.

Sorular şöyle;

Cumartesi günü başlayacak olan Tales Günlerinin Program saat 16’daki açılış konuşması ile başlayacak.

M.Ö. 6 YY -  “İlk Aydınlanma Çağında Tales ve Çağdaşları başlıklı sempozyumun sunuşunu  ve oturum yönetimini  Okan Üniversitesi  Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı   Yrd. Doç. Ebru Güzel yapacak.

Konuşmacılardan Fest Travel’den Faruk Pekin, İnsanlığın Düşünsel Evriminde, Farklı Düşüncelerin Ortaya Çıkmasında MÖ 6. Yüzyılın Önemi konusunda sunum yapacak. Ardından  Boğaziçi Üniversitesinden  Prof Dr Betül Tanbay Filozof ve Bilim İnsanı Thales,

Çin Konfüçyus Enstitüsü Eş Başkanı  Dr. Liu Qiang ,   Konfüçyus Mirası ve Önemi, Hindistanlı Eğitimci Yazar Dr. Thupstan Paldan Budizm ve Batıya Etkilerini, İranlı Yazar, Prof. Dr. M. Marufiah 6. yy da İran ve Mezopotamya'daki Gelişmeler   ile Kocaeli Üniversitesinden Doç. Dr. Meriç Bilgiç’de Tales Öncesi ve Sonrası Uygarlıklar Arasında Bilim Teorisindeki Etkileşim ve Dönüşümler başlıklı sunumlarını yapacaklar.

Sempozyum sonunda halenb devam eden zeka yarışmasında doğru bilenler arasında yapılan çekiliş sonuçları Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Alıcı  açıklayacak.

19 bitecek olan etkinliklerde Lübnanlı Sanatcı Rima Kicheich ören yerindeki akustiğide kullanarak  verecği konserle bu yılki Tales buluşması sona erecek.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü