19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 19 Mayıs 2017 15:24

“19 MAYIS GENÇLERE EŞİT, ÖZGÜR VE DEMOKRATİK YAŞAM SUNULDUĞUNDA TAÇLANIR”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“19 MAYIS GENÇLERE EŞİT, ÖZGÜR VE DEMOKRATİK YAŞAM SUNULDUĞUNDA TAÇLANIR”

Eğitim Sen Didim Temsilciliği  Yürütme Kurulu Adına  Öğretmen Turgay Elçi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir basın bildirisi yayınladı.

Elçi mesajına; “19 Mayıs kutlamaları gençlere eşit, özgür ve demokratik bir yaşam sunulduğunda taçlanacaktır!” diyerek” başladı.

“Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkış tarihi ve emperyalizme karşı mücadelenin sürdürüldüğü Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olarak kabul edilen 19 Mayıs, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak 98 yıldır törenlerle kutlanmaktadır” diye devam eden açıklamada, iktidarın  19 Mayısa karşı bir duruşu olduğun vurguladı.

Öğretmen Elçi’nin  açıklaması şöyle devam etti; “19 Mayıs, aynı zamanda gençlik ve spor bayramı olarak kutlanıyor olsa da yıllardır gençlerimiz evde, okulda, üniversitede, iş yerlerinde her türlü baskıcı uygulamalarla karşı karşıya kalmakta, iktidarın milliyetçi-şoven politikalarına yedeklenmeye çalışılmaktadır.

Gençliğin sorunlarını önemsemeyen, tutarlı ve planlı bir gençlik politikası geliştirmeyenlerin her yıl 19 Mayıs’ta çıkıp benzer nutuklar atmasının hiçbir anlamı yoktur. Çünkü sorunlar karşısında çözümleri olmayanların yaptıkları tek şey gençliğin sorunlarını görmezden gelmek olmuştur.

Bugün Türkiye’de her türlü farklılıklarına rağmen gençlerin ortak bir talep içerisinde bulunduğu, kendi geleceklerine güvenle bakabilecekleri bir yaşamı arzuladıkları açıktır. Bu nedenledir ki onlara insanlığın demokratik, eşitlikçi ve evrensel değerlerini özümseyebilecekleri, savaşların olmadığı, halkların özgürlük ve barış duygularıyla bir arada yaşayacağı demokratik bir Türkiye sunabilmek hepimize sorumluluk yüklemektedir.”

 

Elçi’nin açıklamasının son bölümünde ; “Eğitim Sen olarak gençlerimizi işsizliğe, yoksulluğa ve yoksunluğa mahkum eden, onların yaratıcılıklarını baskı altına alan, özgürlüklerinin önüne setler ören, şiddetin ve ayrımcılığın içerisine çeken her türlü politika ve uygulamaya karşı mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Savaşa karşı barışın sesi olan, emek sömürüsüne, emperyalizme, her türlü ırkçı kışkırtmaya ve şiddete karşı tutum alan, duruş sergileyen tüm gençlerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz” dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü