18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 19 Mayıs 2017 15:25

“GÜLİZAR-I CENNETİM ZÜBEYDEM” ANITI AÇILDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

“GÜLİZAR-I CENNETİM ZÜBEYDEM”  ANITI AÇILDI

Geçtiğimiz yıl düzenlenerek hizmete açılan Zübeyde Hanım Parkında 19 Mayıs 2017 günü Didim Belediyesi heykel ve seramik atölyesinde yapılan Zübeyde Hanım  Anıtının açılışı yapıldı.

Açılışla Garnizon Komutanı Çetin Gülseven ve Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ve Didim Belediye Meclisinin CHP’li üyeleri ve çok sayıda vatandaş ve katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından törene geçildi.

Didim Belediyesi önünden serviste kaldırılan anıt açılış töreninde Başkan Atabay ve Garnizon Komutanı Çetin Gülseven ve Anıtın heykel traşı Olgaç Demirkol  birer konuşma yaptılar.

Atabay  geçen sene açılış sırasında yetişmeyen bu anıtın Didim Belediyesi Atölyelerinde yapıldığını söyledi. “İstanbul’dan 1919 Mayıs’ında kendisine inanmış bir avuç insanla Samsuna çıkan Mustafa Kemal kurutuluş savaşının kıvılcımını ateşlemişti.

Çanakkale’de size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum diyen mantalitenin zaferi sonrasında Gençler Cumhuriyeti Biz Kurduk Sizler yaşatacaksınız diyerek emanet ettiği gençlere güvenini belirtmiştir” diyen Atabay,  konuşması sırasında törene gelen gençleri de kürsüye çağırdı.

Atabay; “referandumda kazanılmış bir zaferi cebren ve hile ile  elimizden aldılar, son günlerde de Atatürk ve ailesine yapılan saldırıları bu gençler engelleyecek, bu anıtı yapan da bir genç ve eline yüreğine sağlık diyorum” diyerek sözü Garnizon Komuta Çetin Gülseven’e bıraktı.

Gülseven yaptığı konuşmada bu anlamlı günde aranızda olmayı çok anlamlı buluyorum, 19 Mayıs’ta Samsun’dan başlayan mücadelenin anısına burada sizlerin arasında olmaktan mutluyum, ve manevi annemiz adına böyle bir anıt yapılmasında emeği geçenlere de teşekkür etti.

Ardından anıtı yapan heykeltraş Olgaç Demirkol anıtı yapmadan önce Zübeyde Hanım’ın hayatı ile ilgili araştırma yaptığını ve Kocası Alirıza Efendinin kendisine ‘Gülizar-ı Cennetim Zübeydem’ dediğini öğrendikten sonra gül formunun içinde bir Zübeyde Hanım tasarladığını ve anıtın etrafındaki 4 yaprağında Zübeyde Hanım’ın kaybettiği çocukların temsil ettiğini, bu düşüncelerle yaptığı bu heykelin bugün burada açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Daha sonra anıt üzerindeki örtü katılanlar ve protokol tarafından kaldırıldı ve Akbüklüler ve Didim’den gelenler anıtla birlikte resim çektirdiler.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü