24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 15:46

ÇOCUKLAR TARİHİ ESER BULDULAR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ÇOCUKLAR TARİHİ ESER BULDULAR

Didim Meandros Kültür, Sanat ve Turizm Derneği’nin kutlamaları devam eden Müzeler Haftası kapsamında 22 Mayıs 2017 Pazartesi günü dernek tarafından hazırlanarak Milet Müzesi bahçesine yerleştirilen Arkeolojik Kazı Oyun Havuzu, ilk minik arkeologlarını ağırladı. Derneğin öğrencilerle birlikte gerçekleştirdiği “Arkeolojik Kazı Oyunu” çocukların heyecanlanmasına neden oldu.

Didim’de tarihle iç içe yaşayan çocuklar, Milet Müzesi ve Didim Kaymakamlığı işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlik öncesi, Müzede görevli arkeolog Fatma Güler Sipahioğlu Milet Müzesi’ni gezerek, çocuklara sergilenen eserler hakkında bilgi verdi.

Didim Kaymakamı İskender Yönden’le birlikte ‘Arkeolojik Kazı Oyun Alanı’na geçen çocuklar, önceden gömülmüş tarihi eserleri tıpkı bir arkeolog titizliği ile çalışarak bulmaya çalıştılar.  Öğrenciler buldukları eserleri  heyecanla çıkarıp bir arkeolog titizliğinde temizleyerek kutulara yerleştirdiler

Çocuklara arkeolojik kazı çalışmaları esnasında Yönder Okulları’nda öğretmenler  Güldane Pekgöz, Mustafa Sevindik, Selçuk Tarhan,  Meandros Derneği Başkanı Sanat Tarihçisi Başak Kamacı Budak, dernek üyeleri Arkeolog Özge Saltık, Neslihan Karabekir de eşlik etti.

Etkinliği’ne katılan çocuklara özel olarak hazırlanan arkeolojik kazılar hakkında teknik bilgilerin olduğu  el kitapları dağıtıldı.

Etkinliğin sonunda Kaymakam Yönden ve Milet Müze Müdürü Hasibe Akat İslam çocuklara Katılım Sertifikalarını verdi.

Çocuk Dostu Milet Müzesinin daha fazla çocuk tarafından ziyaret edilmesi için Meandros Derneği ile Milli Eğitim Müdürlüğü önümüzdeki günlerde de benzer organizasyonlar sürdürmeye devam edecek.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü