19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 15:47

Eği­tim Sen Didim Tem­sil­ci­li­ği Yü­rüt­me Ku­ru­lu Adına Tur­gay Elçi’den Açıklama

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Eği­tim Sen Didim Tem­sil­ci­li­ği Yü­rüt­me Ku­ru­lu Adına Tur­gay Elçi’den Açıklama

 

Eğitim Sen Didim Temsilciliği Yürütme Kurulu Adına Turgay Elçi, bir basın bildiri yayınlayarak  KHK ile görevden alınan öğretmen Semih Özakça ve akademisyen Nuriye Gülmen’in görevlerine dönmek istedikleri ve seslerini duyurmak için başlattıkları açlık grevinin 75. Gününde gözaltına alınmalarını kınadı.

“Semih Özakça ve Nuriye Gülmen Derhal Serbest Bırakılmalıdır!” başlığıyla başlayan açıklamada elçi ; “KHK ile ihraç edilen üyelerimizden öğretmen Semih Özakça ve akademisyen Nuriye Gülmen, “işimi geri istiyorum” talebiyle başlattıkları süresiz, dönüşümsüz açlık grevinin 75. gününde, evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındılar.

Üyelerimiz açlık grevinde kritik bir döneme girmişken, gece baskınıyla gözaltına alınmalarının en naif tanımı işkencedir! Kaldı ki ortada bir suç aranıyorsa, yüz binin üzerindeki emekçinin haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilmesinde ve en temel haklarını kullanabilmelerinin fiilen engellenmesinde aranmalıdır! Bu nedenledir ki üyelerimizin açlık grevinde olmasına dair savcılığın “gezi ayaklanması ya da tekel direnişi gibi olayları tetikleyebilir” biçimindeki tespiti, bu hukuksuzluğun ilanı olmaktadır!

Üstelik söz konusu polis baskını ve gözaltı uygulaması, hükümetin konuyla ilgilendiğini ima eden haberlerin basında yer almasının ardından gerçekleştirmiştir. Bu durum da hükümetin, açlık grevinde kritik döneme girmiş gencecik iki insanın hayatını ne kadar ciddiye aldığını göstermekte, oyalama taktikleriyle böylesine ciddi bir konuyu geçiştirmeye çalıştığının ifadesi olmaktadır.” Dedi.

 

Sendika olarak taleplerini   dile getirilen  açıklamanın son bölümünde; “Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, sağlık durumları nedeniyle büyük hassasiyet gösterilmesi gereken, her an sağlık durumlarını kötüye götürebilecek bir enfeksiyonu kapabilme ihtimali olan üyelerimiz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz! Onların iradelerini yok sayabilecek, gözaltı süresince karşılaşabilecekleri her türlü olumsuz duruma dair hükümeti ve yetkilileri uyarıyor, sendikamızın süreci yakından takip edeceğinin bilinmesini istiyoruz! Üyelerimiz Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in taleplerinin süratle karşılanarak yaşamlarına sağlıklı biçimde devam edebilmelerini, haksız ve hukuksuz ihraç edilen herkesin görevine iade edilmesini istiyoruz!” denildi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü