18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 15:49

MÜBADİL TORUNLARI PİKNİKTE BULUŞTU

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

MÜBADİL TORUNLARI PİKNİKTE  BULUŞTU

Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği 21 Mayıs 2017 günü  orman kampında 5. kez Geleneksel Piknik düzenledi.

Mübadele ile Yoran’a  gelen yurttaşların torunlarının katıldığı etkinliğe Didim Kaymakamı İskender Yönden, Belediye Başkanı Deniz Atabay, Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Jandarma Komutanı Gürkan Kabakçı ile Didim Belediye Meclisi üyeleri ile çok sayıda Didimli katıldı.

Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gülay Zübeyde Muslu Yalçın, yaptığı konuşmasından 1924 yılında Lozan Barış Antlaşması gereğince Rumeli'den gelen büyüklerin o dönemde hangi zor şartlar altında yaşamlarını devam ettirdiklerini ifade etti ve Atatürk’le hemşeri olmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Başkan Yalçın; “Yoran Köyünden  Didim oluncaya kadar çok açılar yaşandığını bildiklerini söyledi ve şimdi burada rahat yaşayabiliyorsak, bu günleri emeği geçen atalarımıza  borçluyuz. Onları saygıyla anıyor, ruhları şad olsun” diyoruz dedi.

Kuru fasulye, Pilav Turşu ve ayran dağıtılan piknikte Mübadil Torunları gönüllerince eğlendiler ve yapılan çekilişle şanslı konuklara bazı hediyeler verildi.

 

Kendisi de mübadil Torunu olan Anadolu Ajansı Didim Temsilcisi ve muhtar Bahri Aşık’ın onarıp çalışır hale getirdiği radyo çekiliş ile dağıtılan  hediyeler arasındaydı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü