19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 23 Mayıs 2017 14:04

ANKARA BİRLİK NURİYE VE SEMİH PANKARTIYLA SAHNEYE ÇIKTI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ANKARA BİRLİK NURİYE VE SEMİH PANKARTIYLA SAHNEYE ÇIKTI

Ankara Birlik Tiyatrosu 45. Yılında düzenlediği turne programına Didim’i de dahil etmişti. Bu kapsamda 22 Mayıs 2017 akşamı Didim Ticaret Odasında gerçekleştirilen gösterime Açlık Grevinde iken göz altına alınan Nuriye Gülmen ve  Semih Özakça’nın  durumları için dayanışma pankartı açmaları damga vurdu.

Oyun öncesi emekli öğretmen Haydar Pınarbaşı  “Didim, sanata, sanatçıya, hukuksuz işinden atılanlara sahip çıkarak bir kez daha ‘hayır’ dedi, Teşekkür Didim'in duyarlı insanlarına, Teşekkür Ankara Birlik tiyatrosuna Selam Olsun Zeki Göker abiye Teşekkür Haziran'a, Günlerimiz aydın olacak” sözleriyle oyunu başlattı.

Bir İsyancının Savunması isimli politik oyun Didim Ticaret Odası, Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi Salonunda sergilendi, ilginin yoğun olduğu oyun için kapı önünde biletler satıldı. Girişte toplanan biletler daha sonra çıkışta anı olarak almak isteyenlere dağıtıldı.

Emanuel Robles’in eserinden Türkçeye çevrilen oyunun yönetmenliğini Ankara Birlik Tiyatrosu Kurucusu Zeki Göker’in eşi Gül Göker yapıyor.  Eren Yiğit, Özgür Efe Özyeşilpınarı Ümit Dincer, Bilge Can Göker, Serkan Çetinkaya, Ceren Hacımuratoğlu, Alinur Uğurpaktan, Serhat Kurtay, Hakkı Şahin ve Hilal Dinçer’ın rol aldığı oyun 1946 yılında, Hollandalıların, Endonezya’yı işgal ettiği günlerde Hollandalı bir fabrika işçisi olan “Keller”, Endonezya Kurtuluş Hareketini desteklemektedir. Örgütten aldığı talimat gereği, çalıştığı fabrikaya bir bomba yerleştireip patlatmayı planlarken  yerleştirdiği bombayı çok sayıda işçinin yaşamını yitireceği düşüncesiyle patlatmayan ve  bu esnada yakalanan Keller, işgalci Hollanda Mahkemesi tarafından sorgulanırken diğer taraftan , bombayı yerinde ve zamanında patlatmadığı için, Kurtuluş Örgütü de Keller’ı yargılamaktadır. Oyun kafalarda kim haklı sorusu ile bitti.

2 Perde olan oyunun sonunda oyuncular,  üzerinde “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça Yaşasın!” Ankara Birlik tiyatrosu yazılı bir pankartla seyirciyi selamladı. Oyuncu Ender Yiğit Ankara Birlik Politik Oyunlar sergileyen bir tiyatrodur, her zaman haklının  yanında yer almıştır, Didimlilerle bugün buluşmaktan memnunuz,  sonbahar turnemizde yine sizlerle olmak istiyoruz” dedi oyuncularda Didim’de KHK ile mesleklerinden ihraç edilen ve görevden uzaklaştıran kamu görevlileri karanfiller verdi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü