19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 23 Mayıs 2017 14:04

ŞAİR HACİFOTİNOS DEDE EVİ’NDE

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ŞAİR HACİFOTİNOS DEDE EVİ’NDE

Didim'e bağlı Akyeniköy Beldesi'yle 1996 yılında  kardeş şehir protokolü imzalayan Yunanistan'ın Girit Adası'ndaki Milatos Kenti yöneticilerinin ‘Dostluk Köprüsü’nde buluşması, sırasında  Yunan şair Konstantis Hacifotinos, dedesinin evini tespit etmiş ve o yıldan sonra sürekli Didim’e gelmeye başlamış, bu gelişinde de   dedesinin evini tekrar ziyaret etti.

Didim’de Apollon tapınağı etrafındaki bir çok evde geçmişte yaşayan sahipleri zaman zaman Didim’e gelerek bu evleri ziyaret edip duygusal anlar yaşıyorlar.  Bunlardan birisi olan ve Türk yunan Dostluğunun ilk temellerinin atıldığı günlerin kahramanları bu yılda Didim’de buluştu.

O günlerde Akyeniköy Belediye Başkanı olan ve mitolojiye ve tarihe olan merakıyla tanınan Yılmaz Öz, Yunanlı Şair ve Yazar  Konstantis Hacifotinos, ve Hacifotinos’un  dedesine ait evde halen Medusa House  isimli  butik otel işletmeciliği yapan Mustafa Şentürk  önceki hafta sonu dede evinde tekrar bir araya geldiler.

Didim’e geliş gidişler sırasında aile büyüklerinden edinilen tariflerle dedesinin evi olduğunu tespit eden Yazar Konstantis Hacifotinos bu ilk buluşmadan sonra her sene Didim’e gelip dede evini ziyaret etmiş, bu geliş gidişler sırasında gördüğü samimiyet ve gözlemlerini Didim’in anlatıldığı ve barış duygularının kaybedilmemesi sahip çıkılması gerektiğini  anlatıldığı “İnsaf Artık” adlı bir de kitap yazmış.

Buluşma hikayesi Milet’te yapılan bir kazı sırasında bulunan ikiz mührün Didim’de Milette ve Miletos’ta  bulunmaları ve Yunan antik çağında Egedeki  iki Milet kentinin kardeş şehirler olduğu  iddiasını güçlendirmesi başlar.

Türk yunan Dostluk sınırların zorlandığı günlerde Akyeniköy’deki etkinliğe katılan Giritliler arasında bulunan Konstantis Hacifotinos büyükannesinin tarifi üzerine  inşaatında çalıştığı  kilsinin doğu tarafındaki kuyusu olan bahçeli bir ev tarifiyle ulaştığı evin butik otel olduğunu görmesiyle başlar, kendisinin bu evin eski sahibinin 4. Jenerasyondan  torunu olduğunu belirtmesi üzerine Evin yeni sahibi Mustafa Şentürk, bu ev benim olduğu kadar kendilerinin de istedikleri zaman gelip misafirim olabilirler ve Türk Yunan dostluğuna katkı koyacaksa evimin bir bölümünü iki ulusun ortak kullanımına açarım açıklaması o günün gazetelerinde manşet olur haber ulusal gazetelere konu olur.

Egedeki Türk Yunan gerginliğine rağmen iki küçük ilçenin dostluk girişimler hükümetler tarafından da dikkatli olunması koşuluyla kabul edilir.  Karşılıklı iki belediye başkanı da büyük bir siyasi risk alarak bu çalışmaları yürütür.

Daha sonra yine hükümetler nezdinde yapılan görüşmelerle Akyeniköy ile Girit Miletos’u beratlı belgeli kardeş şehir olur. Türk  Dışişleri  Bakanı İsmail Cem ile  Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ‘nun ‘Sirtaki’de oynadığı görüşmelerden sonra bu dostluk ivme kazanır ve karşılıklı çat kapı görüşmeler başlar, öyle ki  Girit’te yapılan düğüne Yorandan   komşular, Didim’de yapılan düğüne  Girit’ten komşular gelir gider ve dostluk gelişir.

1996 yılında  Akyeniköy’de yapılan Cirit ve yağlı güreş törenlerini süslemek ve anlam kazandırmak isteyen Başkan Yılmaz Öz Mustafa Şentürk’ün evimi açabilirim önerisini bu evde bir Türk Yunan Dostluk odası kurulmasını önerir, evin kurulmasında tepkiler oluşmasın diye zamanın tüm siyasi partileri ziyaret edilerek olabilecek tepkiler giderilir. ve gelişmeler sonunda 450 Yunanlının katılımıyla  kapısı ziyaretçilere açık olan  Türk Yunan Dostluk Evi  kurulur.

Gölcük Depreminde  Türkiye’ye ilk yardım elini uzatan ülke olan Yunanistan ve depremin ilk saatlerinde Başkan yılmaz Öz’ü arayıp maddi yardım teklif etmeleri ve kaymakamlık hesabına yatırılan paranın daha sonra Didim Yardım kampanyası  içerinde gönderilmesi dostluğun kardeşlik boyutunu pekiştirmiş.

Ülkeler arası kültür, turizm ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için Aydın ve Didim Ticaret Oda temsilcileri ile karşılıklı ziyaretler  gerçekleşmiş, Didimli aşçılar  Girit’te, Giritli Aşçılar Didim’de karışlıklı ortak yemek kültürünün ortaya çıkarılması için  gastronomi etkinlikleri yapmış. Tüm yemeklerde bazı ufak tat farkları olsa da özellikle Keşkek yemeğinin yapılışı, hazırlanışı ve yeme şekli tamamen her iki yakada da bire bir aynı olduğu tespit edilmiş.

İsmail Cem döneminde gelişen dostluk alışverişi sırasında her iki yakadan ilkokul öğrencilerine Türk Yunan Dostluğu konulu bir resim yarışması açılır ve görülür ki çocukların hiç biri husumet duygusu olan resim çizmezler, bu da görülür ki husumet büyüklerin çıkar hesaplarından doğuyor tespiti yapan Mustafa Şentürk, 20 yılı geçen dostluklarında Hacıtoifnos’un  ailesinden onlarca kişinin eve geldiğini ve burada kaldığını söyledi.

Didim Kültür Mirasını Koruma Derneği başkanı da olan Mustafa Şentürk  ülkeler arası barış ve dostluk için yaptığı bu girişimi mütevazi bir dille anlatsa da, yazar Konstantis Hacifotinos’un evi gezerken duvarda asılı olan Büyük Babasının ve dedesinin resimlerine hayranlıkla bakışlı evin değerini farklılaştırmış, ayrıca  Türk yunan Dostluk evine konulan anı defterinde bir çok ünlünün notu olmasının yanı sıra İstanbul Rum Patriği  Barteleomos’unda duygularını yazmış olması bu evin önemini katlamış.

 

Evde duygusal anlar yaşayan Konstantis Hacifotinos önümüzdeki yıllarda yapılacak uluslararası  etkişnliklere davet edilecek ve Atina’da yapılacak olan Türkiyeden göç eden mübadillerinin buluşmasına Öz’ü ve Şentürk’ü de davet etti.

Son değişiklik Çarşamba, 24 Mayıs 2017 12:40
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü