20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 24 Mayıs 2017 12:37

NURİYE VE SEMİH İÇİN ADALET NÖBETİ TUTULDU

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

NURİYE VE SEMİH İÇİN ADALET NÖBETİ TUTULDU

Ankara Yüksel caddesinde KHK ile kaybettikleri işlerini geri alabilmek için açlık grevine giden  Nuriye Gülmen  ve Semih Özakça önceki gün evlerinden alınarak sorgulanmış ‘ adli sistemin işleyişine zarar vereceği’ gerekçesiyle tutuklanmalarının ardından bir takım protesto yöntemleri ile iki kamu görevlisine y destek veriliyor.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Didim’de de KESK binasında bu iki kamu görevlisi için Adalet Nöbeti tutuldu. 23 Mayıs 2017 günü akşam saatlerinde tutuklanmaların öğrenilmesinin ardından sendika binasında bir araya gelen Didimliler burada Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için açılan deftere not yazdılar.

Didim Eğitim Sen temsilcisi Tugay Elçi Adalet Nöbeti sırasında yaptığı  konuşmasına Manchester’deki saldırıyı kınayarak başladı. “Biz kör, gözü dönmüş terörden çok çektik bu saldırıyı kınıyorum” diyen Elçi işinden ve ekmeğinden edilen 105 bin kamu emekçisinin ihraç edildiğini bu durumun bir çok şekilde dile getirildiğini ve Ankara Yüksel Caddesinde 2 insanın başlattığı protestoyu Adaleti engelliyorlar gerekçesiyle tutuklanarak ölüme gönderilmelerini kınıyoruz. Biz buradan yanlarında olduğumuzu ve dayanışma mesajlarımızı kendilerine gönderiyoruz, onlarda biliyor dışarıda bizlerin kendilerinin yanında olduğunu ve kazanana kadar bu mücadelenin süreceğini söyledi. Elçi “tutuklanma gerekçelerinden şunu anlıyoruz  ‘Ödümüz kopuyor Nuriye ve Semih'in cesaretinden, gücünden ve dürüstlüğünden, bu duyguların bulaşarak tüm toplumu etkileyebilme olasılığına karşı elimizden geleni ardımıza koymayız’ demek isteniyor” dedi.

Görevden alınan ve ihraç edilen  kamu emekçileri için verilen desteklere de teşekkür eden Elçi önceki gün yapılan tiyatro etkinliği sonrası da kamu emekçilerine destek verildiğini Didim’de bu desteği hep hissettikleri için tüm Didimlilere teşekkür etti.

İstanbul’da yaşayan ve kendisi de ihraç edilmiş öğretmen olan Mazlum Çetinkaya, kendisinden içinde bulunduğu gurubun Kadıköy’de hergün oturma eylemi yaptıklarını, tutuklanan Nuriye ve Semih’i 75 günlük süreç içinde bir çok kez ziyaret ettiğini ve dirençlerine şahit olduğunu söyledi ve direnecekler  ve  kazanacaklar biliyorum” dedi.

Kadıköy’deki eylemlerine zaman zaman Aktif Eğitim Sen’den ve Eğitim Bir Sen üyelerinin sessiz desteğini  gördüklerini verilen mücadelenin insan ayırmadan herkes için verildiğini söyleyen Çetinkaya, haklıyız kazanacağız sizlerden Nuriye ve Semih’e bir alkış istiyorum dedi.

Didim KESK temsilciliğine bir araya gelen Adalet Nöbeti tutan kalabalığa saat 24.’e kadar bir çok insan kısa süreli de olsa destek verdi.  Didim’de tek kişilik oyunu  ‘Lafını Esirgemeyenler’i sergilemek için gelen sanatçı Müfit Saçıntı’da sendikayı ziyaret ederek

Sen salonundaki Adalet nöbeti tutanlar duygularını  sendika içinde açılan anı defterine duygularını ve destek mesajlarını yazdılar.

Eğitim Sen Didim Temsilcisi Turgay Elçi Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanması ve sendika üyesi diğer ihraç edilen ve görevden alınanlar için bundan sonraki eylemliliklerine Sendika  genel merkezinin talimatları doğrultusunda devam edeceklerini söyledi.

 

.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü