19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 24 Mayıs 2017 16:35

TURİZM KÖTÜ GİDERKEN BİRDE BAKANLIK VURUYOR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

TURİZM KÖTÜ GİDERKEN BİRDE BAKANLIK VURUYOR

“Turizm sezonunun kötü  gitmesine rağmen küçük guruplar halinde gelen turistler, havaalanı taşımacılığı konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığını yol uygulamaları ile korsan firmalar denetlemeleri gerekirken onların yerine acenteleri denetliyor” iddiasıyla IONIA Tur sahibi Nazif Karakuş bir basın açıklaması yaptı.

Geçtiğimiz hafta içerinde Didim’e gelen turist kafilesinin içinde olduğu aracın önü kesilerek yapılan denetimlerle yolcu listesindeki isimlere rağmen pasaportlarının toplanması ve aracın geciktirilmesi  üzerine yol denetim aracıyla denetleme noktasına TURSAB BYK başkanı Aylin Bal ile giden acente ve Taşına şirketi sahibi Nazif Karakuş   kesilen cezanın uygun olmadığını ve kontrol uygulamasının da başka bir sıkıntıya neden olduğunu belirtti.

Nazi Karakuş yasadaki bir boşluğun neden gösterilerek, havaalanlarına saatli tur düzenlenemeyeceği gerekçesiyle kesilen cezadaki bazı sözcüklerin esnafın aleyhine kullanıldığını belirtti.

Acentelerin aynı araç içinde aile bireylerini taşıma  yetkisi olduğunu aykırı durumda korsan taşımacılık suçu işlenmiş sayılacağı  konusunun Avrupa’da birbirine akraba 16 yolcunun pasaportlarından kendi ülkelerindeki medeni kanunlara uygun olarak farklı soy isimde olmalarından dolayı ve hava alanlarından düzenli sefer düzenleme hakkının da yasayla düzenlenmesi ve kendilerinin bu işi yapamayacağı gerekçe gösterilerek cezaya tabi tutulmuşlar.

 

Yapılan uygulamanın doğru olduğunu ancak, kendilerinin düzenli sefer düzenlemediklerini yalnızca  gelen kendi yolcularını taşıdıklarını ve araç kullanama ulaşım belgelerinin tam olduğunu Didim’deki bir çok firmanın da bu belgelere haiz olduğunu belirtti. Ancak korsan ve ruhsatsız olarak düzenli yolcu taşımacılığı engellemek  adına yapılan uygulamanın  kendilerini zarara soktuğunu  söyledi. Bir anlamda kurunun yanında yaş ta yanıyor diyen Karakuş; “bu durumun iyi analiz edilmesi gerekir birileri illegal taşıma tur yapıyorsa da bu eminin bizim acenteleriniz değil. Eğer bu  düzenlemede bizlere iş düşerse hepimiz hazırız, yabancı misafirlerimize karşı illegal iş yapıyoruz izlenimi veren bu  uygulamanın gerçek suçlulara yapılmasını istiyoruz” dedi.  “Sancılı başlayan sezonu da bu yasal düzenlemenin bir an önce gözden geçirilmesini bu konuyla ilgili hükümet nezdinde süren çalışmaların yapılmasını ve korsan taşımacılık suçu işleyenlerin bertaraf edilmelerini” isteyen Nazif Karakuş Acenteci esnafın haklarının korunması konusunda Didim’deki esnaf  ve tacir temsilcilerinin bu konuya hassasiyet göstermelerini de istedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü