20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 24 Mayıs 2017 16:37

2. Tales Buluşması için seferler düzenlendi

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

2. Tales Buluşması için seferler düzenlendi

Bu yıl 2. düzenlenecek olan Tales buluşmasında Didim halkının katıla bilmesi için Didim Belediyesi tarafından araç seferleri düzenleniyor.

27 Mayıs Cumartesi günü yapılacak etkinliğe katılmak isteyenler Saat 14,45'de Didim Belediyesi Akbük Belediye Hizmet Binası Altınkum'da İzmir Tekel Bayii önünden başlayacak seferlerle gidebilecek.

Altınkumdan hareket edecek olan  araçlar, Atatürk Bulvarı üzerindeki tüm duraklardan, Kamacı 3 Restoranın önünden ve Mavişehir’den yolcu alacaklar.

Çok sayıda gazeteci ve yazarın katılacağı buluşmada Lübnanlı Sanatcı Rima Kicheich ören yerindeki akustiğide kullanarak  vereceği konserde merakla bekleniyor.

 

Çin’den,  Hindistandan ve İran’dan bilim insanlarının katılacağı  Tales Felsefe ve Müzik Günleri   27 Mayıs'ta  saat 16’da başlıyacak.

Yurtiçi ve yurtdışından akademisyenlerin katılımları bir de sempozyum düzenlenecek, Tales’in yaşadığı MÖ 6.  yüzyıl; Uzakdoğu-Batı Anadolu ekseninde,  doğa bilimlerinin

temellerinin atıldığı, modern felsefenin ortaya çıktığı dönem olması sebebiyle  Milet Antik Kent'te  gerçekleşecek sempozyum  “M.Ö. 6 YY -  “İlk Aydınlanma Çağında Tales ve Çağdaşları”  başlığıyla yapılacak.

 

Didimli Tales’in Çağdaşları olan  düşünürler, (İran’da Zerdüşt), (Hindistan’da Buddha) ve (Çin’de Konfüçyus); bu  dönemin etkileri günümüze kadar uzanan felsefecileri olarak anılmaktadırlar. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz etkinlikte; ülkemizin bilim insanları yanında, İran, Çin ve Hindistan’dan gelecek felsefeciler, Tales ve çağdaşlarının modern felsefenin  farklı  topraklarda doğuşu üzerindeki etkilerini ve aralarındaki etkileşimi anlatacaklar.

Türkiye  Zeka Vakfı da Tales Buluşması kapsamında, bir yarışma düzenliyor. Gençlere ve yetişkinlere yönelik 4 soruluk bu yarışmada kazananlar; “İzmir Uzay Kampı” ve Nesin  Vakfı Matematik Kampındaki kurslara katılarak, ödüllendirilecekler.

Cumartesi günü başlayacak olan Tales Günlerinin Program saat 16’daki açılış konuşması ile başlayacak.

M.Ö. 6 YY -  “İlk Aydınlanma Çağında Tales ve Çağdaşları başlıklı sempozyumun sunuşunu  ve oturum yönetimini  Okan Üniversitesi  Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı   Yrd. Doç. Ebru Güzel  yapacak.

Konuşmacılardan Fest Travel’den  Faruk Pekin,  İnsanlığın Düşünsel Evriminde, Farklı Düşüncelerin Ortaya Çıkmasında MÖ 6. Yüzyılın Önemi konusunda sunum yapacak. Ardından  Boğaziçi Üniversitesinden  Prof Dr Betül Tanbay Filozof ve Bilim İnsanı Thales,

Çin Konfüçyus Enstitüsü Eş Başkanı  Dr. Liu Qiang ,   Konfüçyus Mirası ve Önemi, Hindistanlı Eğitimci Yazar Dr. Thupstan Paldan Budizm ve Batıya Etkilerini, İranlı Yazar, Prof. Dr. M. Marufiah 6. yy da İran ve Mezopotamya'daki Gelişmeler   ile Kocaeli Üniversitesinden Doç. Dr. Meriç Bilgiç’de Tales Öncesi ve Sonrası Uygarlıklar Arasında Bilim Teorisindeki Etkileşim ve Dönüşümler başlıklı sunumlarını yapacaklar.

Sempozyum sonunda halenb devam eden zeka yarışmasında doğru bilenler arasında yapılan çekiliş sonuçları Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Alıcı  açıklayacak.

19 bitecek olan etkinliklerde Lübnanlı Sanatçı Rima Kicheich ören yerindeki akustiğide kullanarak  vereceği konserle bu yılki Tales buluşması sona erecek.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü