24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 25 Mayıs 2017 14:04

" Yönder Çocuk Atölyeleri Altınkum’da Buluştu "

Yazan  mavi didim
Oy ver
(2 oy)

" Yönder Çocuk Atölyeleri Altınkum’da Buluştu "

Didim Belediyesi ve Yönder Koleji işbirliği ile yaklaşık 500 çocuğun katıldığı çocuk atölyeleri Altınkum Yalı Caddedi üzerinde bulunan Barış parkında Didimli yaşıtlarıyla buluştu.

Yönder okullarının kuruluş amacına uygun olarak “yaparak ve yaşayarak öğrenme “konusunda farkındalık yarattılar. Tüm Didimli çocuklar ile birlikte bu öğrenmenin ve bireysel yaratıcılığın keyfine vardılar. Sanatsal ve kültürel atölye çalışmaları  katılıma açılarak her çocuğun bir dokunuşu ile hayalini somutlaştıracağı 8 farklı atölyede yaklaşık 500 çocuğun katılımına olanak sağlandı. Farklı eğitim sistemleri  buluştuğu ve uygulamalı öğrenmenin somutlaştığı " Yönder Çocuk Atölyeleri Bahar Buluşması ‘nda; Düşünen Çizgi atölyesi ile çocuklar hayallerindeki Altınkum’u boyadılar, Dönüşüm Atölyesinde atık malzemelerden kendi robotlarını tasarladılar. Origami Atölyesinde kağıtları katlayan çocuklar renkli şapkalar ve kayıklar yaptılar. Ritim atölyesinde her vuruş ile şenlik alanını canlandırdılar. Keçe atölyesinde çeşitli malzemeler ile kendi maskelerini oluşturdular. İp Mandala Atölyesi ile Meksika Halk sanatından esintilerin büyüsüne kapılan çocuklar Mandala dokumayı deneyimlediler. Kil Atölyesinde yaratıcılıklarını ortaya koydular, hayallerine dokundular. Kitap ayracı hazırlayan çocuklar renkli kurdeleler ve boncukları birleştirdiler, çizimleri ile kendi kitap ayraçlarını hazırladılar. Sembolik Yönder kitaplığında atölye molalarını da kitap okuyarak dinlendiler. Açık havada kitap okumanın tadına vardılar ve bir kez daha çok okuyacaklarına hep beraber söz verdiler. Bu atölyelerde hedeflenen amaçların içinde yer alan “akran öğrenmesi” Yönderli öğrencilerin her atölyede katılımcı çocuklara kılavuzluk etmesi ile sağlanmış oldu. Atölyeler Didim Yönder Okulları PVP Danışmanı Ayşegül Aksel Kamacı tarafından planlandı ve öğretmenler ile geliştirilerek uygulama aşamasına geçildi. Atölyelerde kullanılan tüm malzemeler öğretmenler tarafından ön hazırlıklarla tamamen el emeği ile hazırlandı.

Etkinlik aynı zamanda bir sosyal sorumluluk çalışmasını daha içinde barındırıyordu. İlçemizde bulunan Cumhuriyet İlkokuluna bir oyun parkı yapılabilmesi için Yönder Koleji ve Cumhuriyet İlkokulu velilerinin el emeği yiyecekleri kermeste satışa sunuldu. Hayvan Sever Gönüllüleri işbirliği ile ikinci el giysi stantları açılarak elde edilen gelirler ile kermese katkı yapıldı. Yönder Okullarının Hayvansever Gönüllüleri ile birlikte gelecek projeler için atılan ilk adım oldu. Yönder koleji yöneticileri tarafından, yoğun ilgi gösterilen atölye çalışmalarının devamının geleceği bildirildi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü