19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 25 Mayıs 2017 14:04

FELSEFE VE MÜZİĞİ BULUŞTURACAĞIZ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

FELSEFE VE MÜZİĞİ BULUŞTURACAĞIZ

Turizm Araştırmaları Derneği ile ortaklaşa  bu yıl İkincisi düzenlenen  Tales Buluşması'nın teması  "Felsefe ve Müzik" olarak belirlendi.  Milet Antik Tiyatroda yurtiçi ve yurtdışından konuşmacıların katılacağı sempozyumda, erken aydınlanma dönemi kabul edilen  MÖ 6.yy da  Tales ve çağdaşları konuşulacak.  Hindistan'dan Budizm'in ileri gelen temsilcilerinden Thupstan Paldan,  Konfüçyus Enstitüsü Eşbaşkanı  Prof Dr Liu Quiang başka olmak üzere ülkemizin çok değerli akademisyenlerinin yer alacağı sempozyum Milet Antik Kent'te ve halka açık olarak gerçekleştirilecek.

Didim Belediye Başkanı Atabay Tales buluşması ile ilgili olarak;  “İlçemizde turizmi geliştirmek üzere geçen yıl hız verdiğimiz projelerimiz II Tales Buluşması ile devam ediyor.  Didim, tarihi ve kültürel zenginlikler açısından Batı Anadolu'nun hazine sandığı gibidir.  Örneğin Milet ,  sadece ülkemiz açısından değil, uluslararası alanda da eşsiz bir değere sahip.  Bunu hak ettiği şekilde kamuoyuna sunmayı görev edindik.  Yüzyıllar sonra ilk kez , 27 Mayıs'ta,  antik çağların ortamında yine felsefe konuşulacak. Her yıl geliştirerek bu etkinlikleri sürdüreceğiz. Cumartesi günü 16:00 da tüm halkımızı Milet Antik Kent'teki  bu önemli buluşmaya bekliyoruz. Antik çağlardan itibaren konumu ve doğal zenginlikleri nedeniyle Didim,  Batı Anadolu'nun  en  önemli ticaret ve düşünce merkezlerinden biri olmuştur. Miletos, batı dünyasında bilim ve felsefenin doğuş merkezi olarak kabul edilmektedir” Dedi.

“Böylesine kıymetli değerleri daha fazla kişiyle buluşturmak, Didim'in deniz güneş kum tatilinden çok daha fazla potansiyele sahip olduğunu duyurabilmek için  STK'lar, işletmeler ve en önemlisi halkı ile el ele önemli çalışmalara imza atıyoruz” da diyen Atabay "Ortadoğu'nun Müzik Dehası  ilk kez Didim'de bir konser verecek" dedi ve Türkiye'ye ilk kez gelen  Ortadoğu'nun müzik dehası olarak adlandırılan Arapça Caz solisti Rima Kcheich konserine de davet etti.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü