18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 25 Mayıs 2017 14:05

CUMARTESİ GÜNÜ KİMSEYE RANDEVU VERMEYİN RİMA’YI DİNLEMEYE GELİN

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

CUMARTESİ GÜNÜ KİMSEYE RANDEVU VERMEYİN RİMA’YI DİNLEMEYE GELİN

2. Tales Felsefe Buluşması bu sene müzikle de birleşerek uluslararası hale geldi. Uluslararası bir çok felsefecinin yanısıra müzik konusunda Lübnan müziğinin sevilen isimlerin Rima Khcheich’de bir konser verecek.

Rima Khcheich Lübnan'ın son yıllarda yetiştirdiği en yetenekli ses sanatçılarından birisi olan ve  Endülüs'te ortaya çıkan bir şiir türü olan 'Muvaşşah'a yeniden hayat vermesiyle tanınan sanatcı bunun yanı sıra 19. ve 20. yüzyıl Arap repertuarını hem araştırmış hem de öğretmiştir.

Müzik kariyerine henüz 8 yaşındayken  ''Layali Lubnan'' isimli yetenek yarışmasına katılarak başlayan sanatcı Rima Beyrut'da Lebenese American Üniversitesinden mezun olmuş ve 12 yıl boyunca devlet konservatuarında öğrenim görmüş, Amerika Birleşik Devletleri, Orta Doğu ve Avrupa'nın çoğu ülkesinde performans sergilemiştir. Akademik hayatın boyunca önemli kariyerler de yapan Rima Amerika Birleşik Devletleri'nde Massachusetts eyaletinde bulunan Mount Holyoke Üniversitesinde ses kullanma ve klasik Arap müziği derslerinde de akademisyenlik yapmıştır.

Arap ülkelerine göre daha modern müzik yapan ve Selim Sabbah tarafından yönetilen Berut Orientel grubunda da müzik yapan Rima katıldığı orkestra ile  Lübnan, Avrupa ve Arap ülkeleri konserlerinin tamamına solist olarak yer almış ve en zor repertuarlarını orada sunmuştur.

Sanatcının vereceği konserin Milet kentinin anfi şeklinde inşa edilen alanında olması  ve konserde kullanılacak enstürmanlar ile akustiği ile birleşerek muhteşem bir müzik şöleni olması bekleniyor.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü