24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazar, 28 Mayıs 2017 11:50

2. TALES BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

2. TALES BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

İlki geçen yıl gerçekleşen ve Tales'in matematikçi yönünü anlatan birinci buluşmanın ardından bu sene uluslararası katılımla Felsefeci Tales müzikle birlikte anlaşılmaya çalışıldı.

Milet ören yerinde ve antik anfi'de gerçekleşen Çin’den,  Hindistan'dan ve İran’dan bilim insanlarının katıldığı buluşma   27 Mayıs'ta  saat 16’da başladı.

Yurtiçi ve yurtdışından akademisyenlerin katılımları bir de sempozyum düzenlenecek, Tales’in yaşadığı MÖ 6.  yüzyıl; Uzakdoğu-Batı Anadolu ekseninde,  doğa bilimlerinin temellerinin atıldığı, modern felsefenin ortaya çıktığı dönem olması sebebiyle  Milet Antik Kent'te  gerçekleşen  sempozyum  “M.Ö. 6 YY -  “İlk Aydınlanma Çağında Tales ve Çağdaşları”  başlığıyla yapıldı.

İlk konuşmayı uçağı kaçırmaması için Avrupa Matematik Derneği Başkanı Boğaziçi Üniversitesinden  Prof Dr Betül Tanbay yaptı. Filozof ve Bilim İnsanı Thales başlıklı sunumda Anfi'de ders veren bir öğretmen olarak çocuklarla buluşamamaktan şikayet eden Tanbay konuşmasının bazı bölümlerini çocuklarla diyalogla gerçekleştirdi.

Matematikçi Tales'in yaşadığı bir kentte olmaktan heyecanlandığını da belirten Betül Tanbay konuşmasında düşün insanı olarak Tales ve çağdaşlarının mutlaka öğrenilmesi gerektiğini de söyledi.

KAYMAKAM YÖNDEN ; "DİDİM RÜŞTÜNÜ İSPATLADI"

Ardında söz alan Didim Kaymakamı İskender Yönden,Didim'in busene festivaller kenti olduğunu, muhteşem bir Vegan festivalinin ardından şimdide bu buluşma ile  Didim'in rüştünü ispatladığını  b söyledi ve Deniz kum güneş turizminin yanına mutlaka bu tür turizm etkinliklerinin de ilçe için çok değerli olduğunu belirtti ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Didim belediye Başkanı Deniz Atabay'da buluşmaya gelen herkesin Didim Severler olduğunu söyledi, Didim sınırları içindeki Milet ören yerinin kıymetinin ortaya çıkarılması görevimizdir  dedi ve Atatürk'ün bilime ve sanata verdiği değerin kendileri tarafından Milet'e hemşehrimiz Tales vasıtasıyla yaşatılacağını inandığını söyledi ve Atatürk'ün çizdiği yoldan yürümeye bilim ve sanat ışığında devam edileceğini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı danışmanlarından Ersin Balçı'da Kültür Bakanı Nabi Avcının selamını getirdiğini, bakan Avcı'nın bu buluşmaya gelmeyi çok istemesine rağmen programlı işlerinendolayı katılamadığını söyledi ve Tales'in yaşadığı bir kentte olmaktan heyecan duyduğunu kendisinin de felsefe kökenli bir bürokrat olduğunu belirtti.

Verilen kısa arada Mahir Özgür Damar ilköğretim okulu öğrencileri verilen arada  folklor gösterisi yaptılar.

Daha sonra söz alan  Fest Travel’den  Faruk Pekin,  İnsanlığın Düşünsel Evriminde, Farklı Düşüncelerin Ortaya Çıkmasında MÖ 6. Yüzyılın Önemi konusunda sunum yaptı ve kendisinin turizmci olmasına rağmen Felsefe eğitimi aldığını belirtti ve bir çok bölgede antik yapılarda Milet'in mimari etkilerini Tales'in felsefi duruşunu gözlemlediğini anlattı.

Didimli Tales’in Çağdaşları olan  düşünürler, (İran’da Zerdüşt), (Hindistan’da Budha) ve (Çin’de Konfüçyus); bu  dönemin etkileri günümüze kadar uzanan felsefecileri olarak anılmaktadırlar. Bu yıl ikincisini düzenlenen etkinlikte; ülkemizin bilim insanları yanında, İran, Çin ve Hindistan’dan gelen felsefeciler, Tales ve çağdaşlarının modern felsefenin  farklı  topraklarda doğuşu üzerindeki etkilerini ve aralarındaki etkileşimi anlatılan konuşmalara geçildi.

KONUŞMALAR SİMULTANE ÇEVRİLDİ

Uluslararası katılımcıların kendi dillerinde ve İngilizce  yaptıkları konuşmalar simultane olarak ilgilenenlere çevrildi.

Çin Konfüçyus Enstitüsü Eş Başkanı  Dr. Liu Qiang ,   Konfüçyus Mirası ve Önemi konulu bildirisinde tüm fikirlerin barışı ve kardeşliği çağırdığının unutulmaması gerektiğini anlattı ve felsefecilerin birbirinden çok etkilendiğini birbirlerini tanımasalar bile düşünen insanların barış ve kardeşlik konusunda mutlaka benzer şeyler söylediklerini  hatırlattı ve Milett, Tales'le buluşmaktan çok memnun olduğunu belirtti.

Buluşmanın en renkli kişi  olarak ilgi gören Hindistanlı Eğitimci Yazar Dr. Thupstan Paldan Budizm ve Batıya Etkilerini, ve Budanın öğretilerinin doğaya saygılı ve insanlığın tüm değerlerine önem veren bir felsefe olduğunu belirtti ve Kedisinin Mahayana rahibi olduğunu ve önce kendi bedenlerini eğiten ve sabırlı bir dine mensup olduğun belirti keşiş olarak yetişirken aldığı öğütlerin başında dedikodudan uzak durmak, yalan söylememek gibi ahlaki değerlerin geldiğini söyledi.

Hindistanlı Eğitimci Yazar Dr. Thupstan Paldan önce insanların içlerinde barışı yaşamalarını önerdi ve "burası dünya barışına atlacak adımı ortaya çıkaracak , onun için önemli" diyerek sözlerini bitirdi.

İranlı Yazar, Prof. Dr. M. Marufiah 6. yy da İran ve Mezopotamya'daki Gelişmeleri ve Zerdüşlüğün gelişmesi ve bir din olarak kabul edilmesi sürecini anlatırken, Zerdiş!ün doğu topraklarından doğmuşdinlerden olduğunu söyledi ve Zerdüş'ün peygamberlik iddiasına rağmen 10 yıllar boyunca sadece bir tek ibadet edeni olduğunu, barışcıl söylemeri ve dünyaya bakış açısı sebebiyle dini yayma çalışmaları sırasında bir çok zorlukla karşılaşıldığını buna rağmen  bir dönem İran'ın resmi dini haline geldiğini anlattı. Ateş'e tapanlar gibi anlaşılsa da bunun bir ibadet ritüeli olduğunu dini törenlerde mutlaka ateş yakıldığını bunun sebebinin de ölüm sonrası cehennem tasvirinin İslamiyet'te olduğu gibi ateş ve sıcak değil, aksine karanlık derin ve soğuk tarif edilmesinden kaynaklandığını anlattı.

Son konuşmacı olan Kocaeli Üniversitesinden Doç. Dr. Meriç Bilgiç’de Tales Öncesi ve Sonrası Uygarlıklar Arasında Bilim Teorisindeki Etkileşim ve Dönüşümler konulu sunumunda Tales felsefesinin nasıl anlaşılması gerektiği ve kendinden sonraki felsefecileri nasıl etkilediğini, farklı bakış açısındaki felsefecilerin neredeyse tümünde Tales'ten etkileşimler bulunabileceğini söyledi.

Sempozyum sunumlarının ardından  Türkiye  Zeka Vakfı'nın Tales Buluşması kapsamında, düzenlediği yarışmanın sonuçları açıklandı Manisa'dan Sıla Akkuyu ve Didim'den Göktürk Cansız'ın doğru cevap verdiği anlaşıldı Kazananlara katılım belgeleri Didim Derneği Başkanı Ali Budak ve Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Alıcı birlikte verdiler.

Bu yarışmada kazananların ödülü olan  “İzmir Uzay Kampı” ve Nesin  Vakfı Matematik Kampındaki kurslara katılma ödüllerini de bu iki öğrenci almış oldular.

Konuşmaların bitmesinin ardından Aydın Başak koleji öğrencileri öğretmenleri Kamil Kaya yönetimindeki Bibors  nefesli sazlar topluluğu mini bir konser verdiler.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü