20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 29 Mayıs 2017 16:16

FİLOZOF OLACAK ÇOCUKLAR TALES İLE BULUŞTU

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

FİLOZOF OLACAK ÇOCUKLAR TALES İLE BULUŞTU

Hafta sonu yapılan 2.  Tales buluşmasında çocuklarda felsefeyle tanıştı.

Milet antik Kentinde düzenlenen sempozyumda uluslararası felsefeciler Milet ve günümüz felsefe yaklaşımlarını anlatırken, dışarıda geleceğin filozofları olacak olan çocuklar dünyayı sorgulama alışkanlığı kazandırılmaya çalışıldı.

Milet antik kentinin anfisinde düzenlenen sempozyum sürerken Didim Belediyesi tarafından çocuklar için ayrılan alanda Hem Dahi Çocuk Okulu Hem de Eylül Sanat Atölyesi çocuklara yönelik atölyeler düzenlediler.

Minik Felsefeciler hazırlanmış çocuk felsefe setlerinin de hediye edildiği atölyede, felsefenin insanlara kazandırdığı sorgulama ve dünyaya bakışa olan etkilerinin erken kavratılması için    felsefenin ilkeleri ve dünyaya bakışla ilgili bilgilendirmeler çocukların hayal dünyası ile birlikte anlatılmaya çalışıldı.

Dünyanın ilk filozofu olan Tales’in  bu topraklarda yetiştiğine göre Yarının filozofları olacak çocuklarında bu topraklardan çıkma olasılığını yükseltmek için yapılan bu çalışmada  çocukların Ben Kimim? Büyümek Zorunda Mıyım? Arkadaşlık Nedir? Sevgi Nedir? Nasıl Davranmalıyım? İyilik Nedir? Hayat Neden Böyle? Neden Varım? İstediğim Her Şeyi Yapabilir Miyim? Özgürlük Ne İşe Yarar? Ben Mutlu Muyum? Mutlu Olmak İçin Neye İhtiyacım Var? Başkalarına İhtiyacım Var Mı? Hepimiz Eşit Miyiz? Güzel Nedir? Sanat Nedir? Her Şeyi Bilmem Gerekir Mi? Hayal Gücü Ne İşe Yarar?  sorularına cevap verilmeye çalışıldı.

 

Aynı alanda kurulan Eylül Sanat Atölyesinde de  yine çocuklara yönelik bir başka atölye de satranç ve mangala gibi matematiksel stratejik ve sayısal düşünme öğretilirken, resim atölyesi idi. Çocuklar burada resim çizip satranç oymayarak felsefeyle sanatı buluşturmuş oldular.  Ayrıca resim atölyesinde Tales’e ait resim çalışması da yapıldı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü