19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 30 Mayıs 2017 15:26

ZER FİLMİ YÖNETMENİ DİDİM’DE

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ZER FİLMİ YÖNETMENİ DİDİM’DE

Gösterime girdiği 21 Nisan 2017 gününden beri her  sinemada seyircisiyle buluşan Zer filmi yönetmeni Kazım Öz önceki gün  Didim Dicle Vizyon Sinemasında filmi Didimlilerle birlikte izledi.

, New York'ta yaşayan Jan'ın bir şarkıyı aramasının hikayesi. Jan şarkıyı aradıkça; görkemli bir coğrafya, özgün bir kültür, renkli karakterler ve bir katliamın izleri içinde bulur kendini. Yolculuk, babaannesi Zarife'nin bir ömürlük sırrını da açığa çıkarmasının hikayesi olan filim Kazım Öz’ün 8. Filmi .


Kültür Bakanlığı'ndan yapım desteği alan bir proje olan senaryosunu da Kazım Özün yazdığı filmde baş rolü Nik Xhelilaj oynuyor.   Öz’ün Fotoğraf, Uzak, Son Mevsim: Şavaklar, Fırtına ve Bir Varmış Bir Yokmuş filmlerine imza atan yönetmen ve senarist Kazım Öz'ün altıncı uzun metrajlı filmi.

Babaanne Zarife tedavi olmak için geldiği New York’ta hastane odasında torunu Jan için Kürtçe bir türkü mırıldanınca ve devamını getiremeden hayatını kaybedince müzik öğrencisi Jan bu parçanın peşine düşer. Tabii New York’ta babannesinden ve Türkiye’den bihaber yaşayan bir gencin bir parçanın peşinden gidişini tam hallice ve samimice resmedemiyor film. Ama Jan olayların içine çekildikçe ve babannesinin rüya diye anlattığı şeylerin kendi hayatı olduğunu anladıkça filmin dokusu da samimileşiyor. Babanne ve torun arasında birden filizlenen ve onları bir sırrın içine iten detaylar var.

Yönetmen Kazım Öz filmi şöyle anlatıyor; “ Dersim isyanı da tarihin sayfaları arasına sıkışıp kalmış acılı kimlik, ölüm ve sürgün hikayelerinden. Öz bunu yaşlı bir kadının hatıraları arasına yarım kalmış bir şarkı tadında sıkıştırıyor. O şarkının peşine düşen Jan acılı bir tarihin izinde babannesinin duygularına ulaşacak hale geliyor. Tabii kimliğine ve kendi özüne dair birçok bilgi de nar tanesi gibi ortaya saçılıyor. Bazı tanıklıklar belgesel tadında, bazı algılamalar masalsı ve gerçeküstü.

Bu babannenin yarım kalan hayatına adım atan, sevgilisinden ayrıldıktan sonra yalnız kalan ve hayatına bir anlam arayan Jan’ın öyküsü. Annesini New Yorklu hekimlere emanet eden, annesi ve geçmişiyle arasına koca bir çizgi çeken babanın durumuna da eleştiri getiriyor film. Jan’ın sevgilisinden ayrılma hikayesinin filmde çok anlamı yok ama üzerinde fazla durulmamış bir detay olarak kalıyor kıyıda köşede. Jan’ın bir Kürt kızıyla bakışmasının hayata geçmeyen utangaçlığı da bu arada derede kalmanın haline işaret ediyor gibi. Tüm bu detaylar filmin yoluna su taşıyor.

Filme adını veren halk türküsü Zer aşıkların kavuşamama hikayesi. Bu kavuşamama halini yaşamın içindeki ayrılıklara, kimliklere, saklı ve gizli kalmak zorunda kalmış yaşamlara bağlıyor Öz. Filmin politik bir yanı var ama daha çok yaşama, insan kalmaya yaslanıyor ve bu da hikayeyi daha hissedilir kılıyor.

Zer bir arayış ve yol hikayesi, dediğim gibi seyirciyi bu yolculuğa katacak bir film olmuş. Film  festivalde sansür kurulunun gösterilmesine izin vermediği bölüm (ler) karartılarak seyirciyle buluştu, buna üzgünüm.”

“Didim’de de bir çok Dersimli var bu film her gösterildiği yerde seyredenler kendilerinden bir şeyler bulduklarını söylüyorlar, İlk kez geldiğim Didim’de filmimin bu kadar ilgi görmesi beni mutlu etti” diyen Didimlilerle filmi beraber izleyen Kazım Öz filmden sonra seyircileriyle bir de söyleşi gerçekleştirdi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü