19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 30 Mayıs 2017 15:28

GÖKDEMİR ÇAKIRBEYLİ PAZARINA İMRENDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

GÖKDEMİR ÇAKIRBEYLİ PAZARINA İMRENDİ

Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir geçtiğimiz hafta sonu  gözlemlemek için gittiği Koçarlı Çakırbeyli Pazarının bir benzerinin Didim’de olmasını istiyor.

Gökdemir, pazarla ilgli gözlemlerini şöyle anlattı; “ Pazar günü üç arkadaş birlikte karar verdik Aydın ili Koçarlı ilçesi Çakırbeyli köy pazarına gitmeye Aydın Büyükşehir belediyesi tarafından kurulan pazarın ismini daha önce gazetelerden okumuştum. Çakırbeyli’ye girdiğimizde köy yerleşkesinde karşılıklı kahvehaneler arsında kurulmuş olan yerel halk tarafından sergilenen ürünlerin olduğu Pazar yerini gördük. Pazarda yerel köy halkının hazırladığı yerel otlardan hazırlanmış  yiyecekler ve doğal ağaçlardan yapılmış çocuk oyuncakları, kukla vs. kısacası bu pazarda doğal ne ararsan bulmak mümkün. Küçük bir yerleşim olan Çakırbeylide kahveler, karşılıklı çay bahçeleri, geleneksel kasap, berber, bakkal, ekmek fırını, esnaf iç içe geçmiş durumda. Bu şirin köyde herkes mutlu.

Çakırbeyli halk pazarını herkes görmeli. Pazarda satılanların tamamı organik. Çok çeşitli otlar ve otlardan yapılan yemekler ayrıca nohut mayasıyla yapılan köy ekmeği de satıyorlar. Bu ekmeğin Çakırbeyli yöresine ait olduğunu söylediler. Ev kadınları  Pazar yerinde tezgahlarında pişirip servis de ediyorlar. Bunun yanı sıra köy halkı kadınlar gerçek tam buğday unundan  ısırgan otlu börek ve gözleme çeşitleri de yapıyorlar.”

Gökdemir, Ramazan günü olmasa tadına bakmak istediğini söylediği yiyecekler için de “Tatlıları da unutmamak lazım bu Pazar da dediğim gibi yok yok. Cevizli, tahinli, bademli tatlıların birçok çeşidi Pazar yerinde bulmak mümkün. Peynir, tereyağı, çökelek çeşitlerini de unutmayalım. Gerçekten eşsiz ve doğal lezzetler. Bu ürünler azar azar kavanozlara konmuş ve muhafazalı kavanozların içinde satılıyor. Oldukça hijyenik. Ev yapımı makarna çeşitleri ve ev yapımı tarhanalar da bu pazarda. Etli keşkek Pazar yerinde sıcak olarak üzerine tereyağı ile birlikte servis ediliyor. Köy yumurtası, Zeytinyağlı yöresel yemekler yine bu pazarda. Yeşil sebze ve meyve de (salatalık, biber, domates) yerli tohumdan üretilerek bu pazarda satılıyor. Kısacası bu pazarda sadece köy halkı tezgah açmış ve kendi üretimi olan organik ve doğal ürünleri sağlıklı ve güvenli bir şekilde satışa sunmuşlardır. Pazar yerinde dışarıdan gelip de ticari amaçlı açılmış bir tezgâh göremezsiniz. İnşallah ilki gerçekleşen ve çok büyük bir örnek teşkil edeceğini düşündüğüm bu Pazar saflığını ve doğallığını kaybetmez ve böyle devam eder. Şunu da belirteyim biz üç arkadaş olarak gittik ikimiz niyetliydi birimiz niyetli değildi. Niyetli olmayan arkadaşımız bizim yerimize tezgâhlardaki ürünleri tattı ve her birine istisnasız harika bir lezzet dedi. Biz de dolayısıyla her tezgahtan ürün alarak evimize gittik akşam tattığımızda arkadaşımızın ne kadar haklı olduğunu gördük.” Dedi.

Gökdemir hafta sonunuzevk alarak geçirdiğini söylediği  pazar için; “ Aydın Büyükşehir Belediyesinin isabetli bir hizmet yapmış,   Didimlilerde Çakırbeyliye giderek bu doğal pazarı görme şansına sahip olurlar ve lezzetli yöresel ürünlerden alabilir ve orada sıcak sıcak yerinde tadabilirler. Böylelikle ailesiyle ve dostlarıyla harika bir Pazar geçirirler ve doğal Çakırbeyli pazarına destek de vermiş olur.

Ancak buna benzer pazarlar Didim’de de kurulabilir, Didim’in yakın mahallelerinde yerleşik olan ve tarımla ilgilenen onlarca çiftçi var. Ayrıca yeni yeni başlayan, hobi bahçeleri ve organik ürün kollektiflerinde yetişen ürünler bu pazarlarda aracısız olarak ve organik olmak şartıyla buralarda satılabilr” dedi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü