19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 30 Mayıs 2017 15:29

Randevunun Ardından

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Randevunun Ardından

İkinci kez düzenlenen Tales buluşmasında klasik haber dışında gözlemlerimizi siz okurlarımızla paylaşalım.

Buluşma günü başlayan yağmur katılımcı sayısını %100 düşürdü, 2000 kadar olduğu tahmin edilen izleyici sayısı daha fazla sayıya ulaşabilirdi, görülen o ki sempozyum yerine geç saatlerde konseri dinlemeye gelenler vardı. Son saatlerde konseri dinlemeye gelenlerin gayet şık kıyafetlerle gelmeleri dikkat çekiciydi.

Programın saatinin geç başlaması sebebiyle ilk konuşma hakkı verilen Boğaziçi Üniversitesinden  Prof Dr Betül Tanbay’ın geçen sene Türkiye Matematik Derneği Başkanı iken artık Avrupa Matematik Derneği Başkanı olduğunu öğrenildi. Tanbay’ın çocuklarla diyaloğu bilim kadını olarak hassasiyetini gösterdi.

Kaymakam İskender Yönden toplanmanın ilk saatlerinde Milet’e gelerek Jandarma komutanı Gürhan Kabakçı ile güvenlik denetlemesi yaptılar.

Simultane çevirinin yapılacağı alanın anfinin içinde kalması kulaklıklara her iki sesinde gelmesine  neden oldu.

Buluşmanın en renkli isimleri Hindistan'dan Budizm'in ileri gelen temsilcilerinden Thupstan Paldan,  Konfüçyus Enstitüsü Eşbaşkanı  Prof Dr Liu Quiang oldu, her iki katılımcıdan  Budist Rahip Thupstan Paldan en çok ilgi çeken isim oldu.

Gösteri yapan folklor gurubunun içinde olan Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın oğlu Ali Atabay’ın sempatik görüntüleri dikkat çeken başka bir durumdu.

Didim Sempozyumu görüntülemek için gelen ekibin Didimli gazetecilere saygısızlık etmesi ortamı kısa süreli gerdi.

Buluşma öncesi Didim Derneği tarafından düzenlenen zeka yarışmasına 4 kişilik ödül olmasına rağmen toplam katılımcının 4 kişi olduğu ve 2 kişinin doğru cevap gönderdiği öğrenildi.  Zeka yarışması sonuçları açıklanırken  ve belge töreni sırasında TURAD Başkanı Bahattin Yücel’in gergin davranışları DİTAB Başkanı Sevinç Karataş ve Başkan Atabay ile tartıştıkları gözlendi.

Konuşmacılara ayrılan sürelerin yetmemesi üzerine programı koordine eden ekibin küçük notlarla konuşmacıları uyardığı gözlendi.

Kocaeli Üniversitesinden Doç. Dr. Meriç Bilgiç’in hem son konuşmacı olması hem de anlatım dilinin akademik olması  seyircilerin dikkatinin dağılmasına sebep oldu. Doç. Bilgiç bu duruma tepki gösterse de konuşmasının sonunda kendisinin de itiraf ettiği gibi dinleyicilerin  tümünün felsefeci olmadığı anlaşıldı.

Didim’e davet edilen 10 kadar yaygın basın temsilcisi  gazeteci de sempozyumu dışardan izleyerek değerlendirmelerde bulundular ve  sempozyumun bitmesinin ardından ertesi gün, ulusal bir çok yayın organında 2. Tales Buluşması haberleri yayınlanmaya başlandı. Yerel gazeteciler de etkinlik bitene kadar haberlerini temsilcisi oldukları gazeteler anında yetiştirebilmek için  çaba sarf ettiler.

Didim Belediyesi tarafından su, çay kahve ve yiyecek ikramı katılımcılar tarafından tam not aldı. Ancak boş kapların özensiz olarak sağa sola bırakılması üzerine görülmeyen kahramanlar olarak hem Didim Belediyesi Kültür Servisi çalışanları hem de temizlik ekibi işin arka planındaki belediye personelinin aksaklık çıkmaması için gösterdikleri çaba gözlerden kaçmadı.

Aydın Başak Koleji Bi-bros Nefesli sazlar gurubu  geç saate kaldıkları için kızgın olsalar da güzel bir performans sergilediler.

Ve muhteşem Final etkinliklerde Lübnanlı Sanatçı Rima Kicheich ören yerindeki akustiği de kullanarak  verdiği konserle hem dinleyenleri mest etti, hem de buluşmanın “Müzik” kısmını hakkını vererek tamamladı.

Kaymakam İskender Yönden’in konuşmasında Didim için yaptığı tanımlama olan “Didim Rüştünü İspatlamıştır” tespitinin bu etkinlikle bir kez daha kanıtlanmış oldu.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü