22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 31 Mayıs 2017 15:05

İNŞAAT YASAĞI BUGÜN BAŞLADI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

İNŞAAT YASAĞI BUGÜN BAŞLADI

Turizm sezonundaki kötü gidiş etkenleri ve hava muhalefeti dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının genelgesi kapsamında her yıl uygulanan İnşaat yasağıyla ilgili olarak Didim’de 1. 2. ve 3. bölge olarak planlanan yerler belli oldu.

Konuyla ilgili olarak Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay  15 Mayıs tarihinde başlaması gereken yasağı bu güne kadar kendi inisiyatifleriyle uzattıklarını ancak daha fazla uzatmanın olmayacağını yasağın 1 Haziran 2017  itibariyle başladığını belirtti     1. bölge olarak adlandırılan turistik tesislerin ve otellerin olduğu yerlerde inşaatın yapılamayacağını ifade ederek “Altınkum birinci bölgeye giriyor; Akbük’te de sahil kısmı birinci bölgeye giriyor. Diğer yani yolun üst kısımları 2. bölgeye giriyor. İlçemizde ise Efeler Mahallesinin üst tarafı ile Sağ-Tur’un iç kısımları 3. bölgeye giriyor, diğer yerler 2. bölge içinde kalıyor” dedi.

Atabay yaptığı açıklamada “Didim’de inşaat sektörü ve turizm sektörü birbirini destekleyerek gitmektedir. Bakanlığın  talimatına rağmen,  inşaat sektörünün talebi üzerine ve turizm sezonundaki aksaklıklar nedeniyle zaten 15 gün geç başlattığımız yasakla ilgili sektörden anlayış bekliyor ve kurallara uyacaklarına inanıyorum” dedi.

‘PARA CEZASI UYGULANACAK’

 

Bölgelerin krokisinin belediyeden görülebileceğini  belirten atabay yasağın kapsamını da şöyle anlattı; “1. Bölgede kesin sessizlik gerekiyor, hiçbir şekilde inşaat çalışması yapılmayacak.  İkinci bölgede küçük tadilatlar ve inşaat içinde çalışmalar sessiz şekilde yapılabilecek. Bu bölgede çalışmalar saat 09:00 ila 17:00 arasında yapılabilecek. Ancak gürültü konusunda kesin tavizsiz denetimler yapacağız. 3. Bölge yerleşim yerlerine uzak gürültünün olabildiğince az olması kaydıyla inşaat çalışması yürütülebilecek. Uygulamalarımızda ilk önce uyarı ve durdurma eğer devam etmesi durumunda idari  ve para cezaları uygulayacağız. 15 gün geç başlayan yasağa rağmen bitiş günü olarak 15 Ekim’i uzatmayacağız ya da erkene çekmeyeceğiz” dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü