20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 03 Haziran 2017 13:02

YAŞAMI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

YAŞAMI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Didim Çevre Platformu (DİÇEP) 5 Haziran Çevre günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak gündemdeki çevre sorunları için, Artan dünya nüfusuyla gezegenin sunduğu olanaklar "barıştırılamazsa", milyarlarca insan her türlü tüketime teşvik edilirse, sonuçta gezegenimiz yok olur!” görüşünü paylaştı.

Platform sözcüsü  Tuncer Ertunçay yayınladıkları açıklamada şu görüşlere yer verdi.

“5 Haziran 1972'de İsveç'in Stockholm şehrinde toplanan BM, dünyanın dikkatini çevre sorunlarına çekmek için 5 Haziran gününü Dünya Çevre Günü olarak ilan etti.

Etti de ne oldu?

1972'nin üzerinden tam 45 yıl geçti. Dünya bugün daha büyük ve ciddi çevre sorunlarıyla boğuşuyor. Hâlâ "bir avuç insan" gezegenin geleceğinden kaygılı. Yerel ya da merkezi iktidarları ellerinde bulunduran bütün siyasal sistemler ise, büyük gayretle gezegeni yok etmeye çalışıyorlar.

Denklem aslında basit: "Büyümek", kaynakları hızla tüketmek anlamına geliyor. Bütün yeryüzünde yeraltı ve yerüstü kaynakları hızla tüketiliyor.

Ormanlar ve okyanuslar,  Hava, su ve toprak...

Artan dünya nüfusuyla gezegenin sunduğu olanaklar "barıştırılamazsa", milyarlarca insan her türlü tüketime teşvik edilirse, sonuçta gezegenimiz yok olur!

Bunu gören ve anlayan "aşırı zenginler" de gezegen dışına taşınmaya çalışıyor. Nereye giderse, orayı tüketme hırsındaki uluslararası sistem evrensel yok oluşu hızlandırıyor. Ya hep beraber tükeneceğiz ya da doğayla uyum içinde ve huzurlu bir şekilde yaşayacağız.

Bize dayatılan tüm dünyada, ülkemizde, Aydın'da ve Didim'de tükenişin dipsiz kuyusudur. Bizse Didim'de, Aydın'da, ülkede ve evrende huzurlu ve mutlu bir yaşamı savunuyoruz.

 

5 Haziranlar artık "evrensel mücadele günleri"dir. Biz, yaşamı savunmaya devam edeceğiz.”

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü