19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 07 Haziran 2017 15:40

İşkadını Ayşe Karapınar’dan Yine Bir İlk

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

İşkadını Ayşe Karapınar’dan Yine Bir İlk

STEVIA’YI DİDİM’DE YETİŞTİRECEK

Paraguay ve Brezilya'da uzun yıllardır tatlandırıcı ve tedavi edici özellikleri nedeniyle ve Japonya'da da tatlandırıcı ve gıda katkısı olarak kullanılan şeker otu,  (stevia) artık Didim’de de yetiştirilecek.

Didimli girişimci kadınlardan Ayşe Karapınar geçtiğimiz yıllarda eşiyle birlikte yürüttüğü zeytinciliğin ardından Didim’de ilk kez istiridye mantarı yetiştirerek pazarlaması ve zeytinlerin budanmasından artta kalan parçalardan kömür üreten ve pazarlayan ilk girişimci olarak tanınıyor.

Kendisine ait alanlardaki zeytinleri üniversite öğrencilerine toplatarak hem öğrencilere zeytini ve zeytin ağacını tanıtan hem de zeytinyağını üniversiteye bağışlayarak  farklı bir tavır sergileyen Karapınar, şimdide sır gibi sakladığı projesi olan Stevia yetiştiriciliği ile gündeme geldi.

Ayşe Karapınar geçtiğimiz gün bir haber ajansına yaptığı açıklamada alternatif bitki projesi olan Stevia’yı yetiştirmeye başladığını, Kaymakam İskender Yönden’inde ziyaret ederek bitki hakkında bilgiler aldığı yetiştirici Karapınar Akbük’te 500 metrekare  bir alanda ekim işlerini başladığını açıkladı.

Karapınar ürünün tohumlarını yurtdışından getirttiğini  taze veya kurutularak kullanılan bu bitkinin  kan şekerini düzenleyici etkileri olduğu kabul edildiğini, normal şekerden 250-300 kat daha tatlı olduğu ve söz konusu bitkinin Türkiye'de ilk kez 2009'da Antalya'da üretilmeye başlandı da söyledi.

Önümüzdeki günlerde hasadının yapılması planlanan bitki ile tanışmasının, Japonya’dan gelen bir misafirinin şeker hastası olmasına rağmen, tatlıyı bolca yediğini gördükten sonra olduğunu söyleyen Karapınar, “Bu duruma çok şaşırmıştım. Kendisi bana şeker otundan bahsetti. Hiçbir yan etkisinin olmadığını, tamamen doğal olduğunu ve Japonya’da şeker yerine bunun kullanıldığını söyledi” dedi.

Bunu öğrendikten sonra girişimlerde bulunarak  yetiştirme aşamasına getirdiği bu bitkinin ekonomik değeri yanı sıra sağlık konusundaki öneminin de bölge çiftçisine faydalı olabileceğini düşündüğünü söyledi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü