20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 08 Haziran 2017 14:48

ÖDP: “ZEYTİNLİKLERİ YOK ETME YASASI”NA HAYIR!

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ÖDP: “ZEYTİNLİKLERİ YOK ETME YASASI”NA HAYIR!

(ÖDP) Özgürlük ve Dayanışma Partisi Didim  İlçe Meclisi, AKP’nin yasallaştırmak istediği zeytinliklerin katli yasasına karşı bir açıklama yaptı.

Didim İlçe Meclis adına açıklama yapan Atilla Pınarbaşı; “OHAL’den de yararlanılarak enerji ve maden şirketlerinin çıkarına uygun bir tarzda on binlerce zeytin ağacının kesilmesi kolaylaştırılmak istenmektedir. Zeytin üretiminin yoğun olduğu bölgeler aynı zamanda referandum da Hayır oylarının da yoğun çıktığını bölgelerdir ve sanki apar topar zeytinlikleri yok etme yasasının çıkartılmak istenmesinin nedeni, AKP’nin bu bölgelerdeki üreticilerden Hayır’ın hesabını sormaya dönük bir adım atmaya çalıştığının da görüntüsünü oluşturduğunu” söyledi. .
Pınarbaşı yaptığı açıklamada; “Zeytin üretiminden tüm ülkede 750 bin aile geçimini sağlamaktadır. Bu 750 bin ailenin bir kısmı neoliberal tarım politikalarını uygulamak için çıkartılan Tütün Yasası, Şeker Yasası gibi yasalar nedeniyle tütün üretimini, şeker pancarı üretimini bırakmak zorunda kalan ve madenlerde işçi, kentlerde işsiz olmamak için bir başka tarımsal üretimi, zeytin üreticiliğini tercih etmek zorunda bırakılan üreticilerdir. Ve bu insanların tütün üretmesi/şekerpancarı üretmesi yasayla sınırlandırılıp üretimi bırakmaları zorlanırken diğer yandan tepkileri azalsın diye devlet tarafından sertifikalı zeytin fidesi dikmesi koşuluyla teşvikler verilmiştir. Yani bu zeytinliklerin bir kısmı devlet teşviki ile kurulmuş zeytinliklerdir. Bu gün mevcut Zeytin ağacı sayısı 170 milyona dayanmıştır. AKP’nin yasallaştırmak istediği zeytinliklerin katli yasası çıkarsa durumun vahameti ortadadır. OHAL’den de yararlanılarak enerji ve maden şirketlerinin çıkarına uygun bir tarzda on binlerce zeytin ağacının kesilmesi kolaylaştırılmak istenmektedir. Zeytin üretiminin yoğun olduğu bölgeler aynı zamanda referandum da Hayır oylarının da yoğun çıktığını bölgelerdir ve sanki apar topar zeytinlikleri yok etme yasasının çıkartılmak istenmesinin nedeni, AKP’nin bu bölgelerdeki üreticilerden Hayır’ın hesabını sormaya dönük bir adım atmaya çalıştığının da görüntüsünü oluşturmaktadır” dedi.

HAYIR DAHA BİTMEDİ!..
ÖDP Didim İlçe Meclisi’nin görüşlerinde son olarak ; “Enerji, maden, sanayi, otoyol, inşaat şirketleri AKP’nin ekolojiyi, tarım arazilerini, su kaynaklarını, zeytinlikleri yok eden politikalarını ne kadar desteklerse desteklesinler ve AKP ne kadar Enerji, Gıda, Sanayi şirketlerinin istekleri doğrultusunda yasalar çıkartmaya çalışırsa çalışsın bizlerde şirketlerin ve AKP’nin politika ve uygulamalarına karşı Hayır daha bitmedi diyerek karşı duracağız. İşçilerin, emekçilerin, üreticilerin, suyun, zeytinin, doğanın hakları için bu politikaları durdurmaya kararlıyız” görüşlerine yer verildi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü