20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 09 Haziran 2017 14:29

SURİYELİ İKİ KARDEŞİN KARNE HEYECANI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

SURİYELİ İKİ KARDEŞİN KARNE HEYECANI

 

Suriye’de ayrılıp Didim’e yerleşmek zorunda kalan ailenin iki çocuğu Hela ve Vafa Bellih kardeşler Valiler İlkokulu’nda karne heyecanı yaşadı.

 

Geçtiğimiz yıl Didim’e yerleşen ve Didim Valiler İlkokulunda eğitime başlayan kardeşler ilk yıl uyum sorunu yaşamalarının ardından bu sene yeniden birinci sınfı okumak zorunda kalmalarının ardından bu yıl başarıları ile hem öğretmenlerinin takdirini kazandı, hem de Türkçe öğrenerek  arkadaşlarıyla birlikte oyunlara katılmanın zevkini yaşadılar.

 

Suriye’deki savaş başlamadan önce  Şam’ın Duma kentinde elektrikçi ustası olarak çalışana Mahir Bellih ve eşi Muna Bellih ilk önce yerleştikleri İzmir’den ayrılıp Didim’e yerleşme kararı almışlar, eğitim yaşı gelen iki kardeşi okula yazdıran aile bir taraftanda geçimlerini sağlayacak iş bulmaya çalışmışlar, Didim’i ve Didimde gördükleri samimiyetin ardından başka ülkeye gitmeyi düşünmemiş ve burada yaşama kararı almışlar.

Çamlık mahallesinde ikamet eden Bellih ailesinin iki çocuğundan  Hela Bellih ve Vafa Bellih, eğitim-öğretimlerini Didim Valiler İlkokulunda devam etti. 2016-2017 Eğitim öğretim yılının sona ermesinin ardından Valiler İlkokulu 1/D sınıfında okuyan Suriyeli kızkardeşler, Türk öğrencilerle birlikte karne aldı.

 

Kızlarının karne sevincine ortak olan Anne Muna Bellih  “Kızlarımın okuması için Didim’deki okula kayıt yaptırdık. Okulumuzdan ve öğretmenimizden çok memnunuz. Çocuklarımla beraber bende Didim’de Türkçe öğrendim. Eşim Didim’de elektrikçilerin yanında çalışıyor. Kirada oturuyoruz. Dil sorunu yaşasakta çocuklarımın okula gitmesinden mutluyum. Bugün de karnelerini aldılar; dersleri de iyi; bize destek olan okulumuza ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.”dedi.

 

Didim’den ayrılmayı düşünmediklerini de belirten Anne Bellih, eşinin de çalışarak kendilerini baktığını belirtti. Didim’de şu anda barındıkları yerin çocukları ile yaşamaya uygun olmadığını da belirten Anne, kendilerine uygun fiyatla düzenli kiralık bir ev aradıklarını da belirtti.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü