22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 09 Haziran 2017 14:30

Didim Belediye Serası Örnek Sera Oldu

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim Belediye Serası Örnek Sera Oldu

Didim Belediyesinin  Akköy Kocabahçe Mevkiinde kurduğu ve hem kendi ihtiyacını hemde çeşitli kurumların çiçek ve fide ihtiyacını  karşılayan Didim Belediyesi Süs Bitkileri, Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Serası  böyle bir sera düşüncesi olan Belediyeler tarafından örnek sera olarak kabul edilip ziyaret ediliyor, Daha önce Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından bir heyetin gelip incelemelerde bulunduğu sera bu kez de geçtiğimi hafta Muğla Büyükşehir Belediyesinden gelen bir gurup belediye çalışanını ağırladı.

Muğla büyükşehir Belediyesi  Tarım ve Hayvancılık Araştırma, Destekleme ve Eğitim Şube Müdürü Atilla Küçükala ile birlikte serayı gezen heyet kendilerinin de böyle bir sera projelerinin olduğunu,  Trakya’da düzenlenen Tarımsal Araştırmalar Çalıştayı’nda Didim Belediye serasının tanıtımı yapıldığında Didim Serasını öğrendiklerini ve burada uygulamayı bizzat yerinde görmek için geldiklerini. Muğla Büyükşehir’inde Aromatik ve Tıbbi Bitki serası yoluyla çiftçi eğitimi ve ekonomik girdisi olabilecek bir proje yapacaklarını Didim Belediye serasını gördükten sonra  yapımı konusunda  kararlarının daha da netleştiğini belirtti.

Didim Belediyesi Serasında görevli Alper Yılmaz tarafından detayları anlatılan seranın, 54 dönüm üzerine kurulduğunu geçen sene ilk ürünü alınan  nane, lavanta,  kekik, Biberiye ve Kantaron’dan elde edilen yağlardan ekonomik girdi sağlandığı ve seranın bu sene Didim Belediyesi ihtiyacı olan süs bitkilerinin tamamının yetiştiği gibi bazı otellere ve işletmeler fide de verilebilecek düzeye geldiği. Bayramdan sonraki hafta tüm Didim’e 15 bin kadar begonvil fidesi dağıtılarak Didim Sokaklarının rengarenk olmasının sağlanacağı da anlatıldı.

 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in  talimatıyla daha önce ziyaret edilen seranın bir benzerinin  Nilüfer’de de hayata geçeceği ve  2017 yılında projenin gerçekleşeceği öğrenildi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü