20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 12 Haziran 2017 15:09

GÜNLÜK KİRALIK EVİN KİRASI BANKAYA YATACAK

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Günlük kiralık daireler için bir önemli düzenleme daha geldi

GÜNLÜK KİRALIK EVİN KİRASI BANKAYA YATACAK

Günlük kiralık konutların kira belgelendirme zorunluluğu getirilmişti. Haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut/ev kiralamalarında tutara bakılmaksızın kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin banka veya PTT tarafından düzenlenen belgelerle belgelendirilmesi zorunluluğu getirildi.

İlgili gelir vergisi genel tebliğinde yapılan değişiklik, Resmi Gazete'nin 9 Haziran 2017günkü  sayısında yayımlandı. Konuyla ilgili olarak Didim’deki çalışmaları dikkatle inceleyerek bilgileri Didim Ticaret Oadsındaki emlakçılarla paylaşan Didim Ticaret Odası Meclis üyesi Deniz Demir uygulamanın kendilerini istediği yolda ilerlediğini, kayıt dışı olarak ya da korsan emlakçılık tabir edilen yönetmelerle bu iş yapanların önüne geçilecek hem de vergi kayıp ve kaçağı önlenmiş olacak, açıklaması yaptı.

Demir; “ bizler kayıtlı ve yasal çerçevede işlerimizi yürütürken, hem güvenlik açısından zafiyet doğuran bazı uygulamaları, hem de kayıt dışı bir ekonomisi olan bu işlerin engellenmesi bizleri sevindiriyor.  Buradan şu açıklamayı yapmak istiyorum. Bu işi yapan arkadaşlar büyük cezalarla karşı karşıya kalacaklar. Bu konuyla ilgli yayınlanan  tebliğde günlük araç kiralayan esnafta dahil edilmiş onlarında dikkatli olması gerekiyor” dedi ve Düzenlemede  araç kiralama işi yapan firmalar ile konutlarını günübirlik kiraya verenlerin bu ticarete ilişkin yapacakları tahsilatların artık tamamını banka ve benzeri aracı kurumlar vasıtasıyla almak zorunda olacağını, bu kurala uymayanlara özel usulsüzlük cezası kesilecek .  Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğlerle araç ve günübirlik konut kiralayanların dikkatli olmalarını isteyen Deniz Demir, Emlak müşavirliği yapan firmaların ve birlikte araç kiralayan acentelerin konuya hassasiyet göstereceklerine inandığı da belirtti.

Bilindiği gibi özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri, tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorunda.

 

Genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara mülki idare amirlerince 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek. Bu fiillerin tekrarı halinde işletme ruhsatları iptal edilecek. Ayrıca bu maddeye göre verilen idari para cezaları, tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenecek.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü