20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 14 Haziran 2017 14:19

BORÇ YAPILANDIRMA YENİDEN BAŞLIYOR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Vergi Müdürleri ve Muhasebeciler Yemekli Toplantıda Buluştu

BORÇ YAPILANDIRMA YENİDEN BAŞLIYOR

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler  (SMMM) Odası Didim temsilciliği 7020 sayılı yasadaki değişiklikler hakkında bilgi almak ve bu bilgileri mükellefleriyle paylaşmak için Aydın Vergi Dairesi Başkanı Cemil Müsevitoğlu, Didim Vergi Dairesi Başkanı Aziz Sarı, Didim SGK Müdürü, Aydın Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası Başkanı Rıza Yörüyen, Odanın Didim Temsilcileri Günay Tıkkın, Refik Araç ve Demet Kavakdere Eker , Odanın yönetim kurulu üyeleri ile  Didimli muhasebeciler ve mali müşavirlerin katıldığı bir toplantı düzenledi.

Toplantıda Aydın Vergi Dairesi Başkanı Cemil Müsevitoğlu  27 Mayıs günü yayınlanarak yürürlüğe giren 7020 sayılı  yasa ile kamu borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili güncel bilgileri paylaştı. Müsevitoğlu’nun “Gelin Kolaylaştıralım” diyerek başladığı konuşmasında “Toplumun her kesimine hitap eden Kanunu vatandaşlarımıza anlatmak, azami seviyede yararlanılmasını sağlamak amacıyla gerekli tanıtım faaliyetleri başlattık” dedi ve “Başkanlık/Defterdarlık olarak tüm personelimiz ile Kanunu anlatmak ve uygulamak üzere hazır bulunuyoruz. 31 Mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre ödenebilecek. Ancak, önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar Yeni Yapılandırma Kanunu kapsamına alındığını” söyledi.

Müsevitoğlu; “Yeni Yapılandırma Kanunu olan 7020 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurmaları şart. Bu sürenin uzatılmasına ilişkin Kanunda yetki bulunmadığından, sürenin uzaması söz konusu değil” dediği açıklamada  bilgi almak isteyenlerin,  Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinde yer alan dokümanlardan veya 444 0 189 VİMER aracılığıyla cevap alınabileceği ve  vergi dairelerimiz tüm vatandaşlarımızın konuyla ilgili başvurularına en kısa sürede yanıt verecek” dedi.

Toplantının devamında Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Aydın Şube Başkanı Rıza Yörüyen, meslektaşlar arasındaki dayanışmanın güçlenmesi ve saygınlığının devamı için  oda olarak yaptıklarını anlattı, meslek içi eğitimler için açılan kursların faydaları ve açılması istenilen meslek kursu önerisi olanların tekliflerine açık olduklarını belirtti.

Mükellefleri ile yaptıkları işlerin sağlam ve yasal kalması için mutlaka sözleşmeler yapmak gerektiğini de belirten  Başkan Yörüyen mesleki sorunların çözümü için çalışmalar sürdürdüklerini de belirtti.

Konuşmaların ve önerilerin ardından toplantı yapılan Meandros Restoran’da iftar yemeğine geçildi. Aydın’dan gelen misafirler ve Didim’deki Muhasebeci ve Müşavirler burada toplu halde iftarlarını açtılar ve ardından sohbet havasında  geceyi sonlandırdılar.

 

 

Son değişiklik Çarşamba, 14 Haziran 2017 14:26
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü