19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 15 Haziran 2017 15:15

Didim Kent Konseyi Mübadil İftarı Verdi

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

Didim Kent Konseyi Mübadil İftarı Verdi

Didim Kent Konseyi, Rumeli Kültürünü Yaşatma Derneği ve Meandros Derneğinin ortaklaşa düzenlediği Mübadil İftar sofrasında Didim’in Slow Foof kentler arasına katılmak için yaptığı girişimler anlatıldı.

İftar öncesi konuyla ilgili bilgiler aktaran Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız 83 Didim projesinin bir ayağı olarak düşündükleri bu girişimin Didim’in yerel lezzetlerinin özelliği ve ülkeler arası mübadele sonrası bile yaşaması dolayısıyla korunup yaşatılması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan Zeytin Festivali’nde ki değerlendirmelerle elde edilen bazı verilerin analizi ve elde edilen sonuçlar ile Didim’in yemek kültürü ve bir çok ilden gelmiş olması nedeniyle de önemli vurgusu yaptı.

Festivalde yapılan yemek yarışmasında zeytin yağlı içli köfte yapan bir Kayserili ev kadının birinci olmasının Didim’in beslenme kültüründeki yelpazeyi gösterdiğinden bahseden Ayyıldız, 83 Didim Projesinin TUİK ve GEKA verilerine göre 2025 yılında 373 bine çıkacağı tahmin edilen Didim’in şehir olma isteğinin  adı olduğunu söyledi, 81 ili olan Türkiye’nin 82. Plaka numarasının yabancı uyrukluların oluşturacağı ve 83. İl olarak Didim’in hazırlanmasının öngörüsü ile yaratılan bir çalışma olan 83 Didim’in yöresel lezzetlerinin,  BM’de sandalyesi olan tek sivil oluşum olan SlowFood gurubuyla örtüştüğünü ve dolayısıyla bu guruba katılmak istediklerini söyledi.

Bir yıl içinde SlowFood’a dahil olmak için 6 etkinlik yapacaklarını da söyleyen Konsey Başkanı Osman Ayyıldız Bu çalışmaları yürütmek için “Didim Kumarika Yerel Topluluğu” adından 25 kişilik çekirdek bir çalışma gurubu oluşturduklarını ve bu gurubun protokol üyeleri ve halkla bazı toplantılar gerçekleştireceklerini de belirtti.

Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Aytekin Kalkan’da yapılan çalışmaları anlattı ve Zeytin Festivali ile başlayan bir çalışmanın bugün meyvelerini verdiğini, Yemek kültürünün iyi tanıtılması durumunda turizmdeki %82 oranında yemek içme meraklısının Didim’e gelebileceği tespitini anlattı.

Üniversite olarak  yapılan saha çalışmalarından Didim’e özgü 48 tane yemeğin reçetesinin hazırlandığını dolayısıyla beslenme konusunda çeşitlilik potansiyeli olan Didim’de bir yemek müzesi olabileceğini belirtti ve bu yolla yapılacak çalışmalara akademik destek vereceklerini belirtti.

Günde 3 milyon insanın fastfood tarzı besinler tükettiğini  dolayısıyla sağlık sorunlarının çoğaldığının tespit edildiğini de belirten Aytekin, Slow Food projesini desteklediklerini de belirtti.

Daha sonra konuşan Didim Kaymakamı İskender Yönden; “Didim bir turizm kenti, ismi kendinden büyük olan bu şehrin gelişmesi için zaman ve  bedel ayırmak gerektiğini söyledi. Didim’e sahip çıkıp büyütmek lazım, bu  gelişmeye bugün bir nüve olarak başlayan Didim 83  projesini ve Slow Food girişiminin desteklenmesi ve sahip çıkılması gereken bir proje” olduğunu söyledi.

Didim Rumeli Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Gülay Zübeyde Yalçın’a iftar yemeğinin hazırlanmasında gösterdiği özen, özveri ve emek dolayısıyla bir de plaketin verilmesinin ardından yemeğe geçildi.

Yemekte tamamen el emeği ve evdeki yöntemlerle hazırlanmış yiyecekler sunuldu ve başkan Gülay Zübeyde Yalçın yemeklerin özelliklerini ve hazırlanış şekillerini anlattı. Yemeğin sonunda yine Mübadil lezzet olan susamlı baklava denilebilecek  Mandagursa ikram edildi.

Slow Food Nedir?

 

Carlo Petrini önderliğinde 1986 yılında harekete geçen bir avuç İtalyan'ın başlattığı, 1989 itibarı ile Avrupa'da yapılanmaya başlayan ve bugün de 120'yi aşkın ülkede 100 binin üzerinde üyesiyle uluslararası nitelik kazanmış bir hareket. En kaba ifadesiyle "fast food"un temsil ettiği değerleri, gene gıda üzerinden sorgulayan ve siyasetini gıdanın geleceği üzerinden ifade eden bir hareket. Slow Food'u pek çok çevreci hareketten ya da benzer söylemleri olan diğer hareketlerden ayıran en önemli özelliği merkeziyetçi olmayışı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü