23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazar, 18 Haziran 2017 09:15

DİDİM'DE DENİZE GİRİLEN 68 BÖLGE TEMİZ ÇIKTI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİDİM'DE DENİZE GİRİLEN 68 BÖLGE TEMİZ ÇIKTI

Didimdeki denizin temizliği de mavi bayraklarla taçlandırılmıştı ve en son yapılan açıklama ile Türkiye genelinde Halk sağlığı merkezleri görevlilerince deniz suyu numune ölçümleri de açıklandı.

Aydın Halk Sağlığı görevlilerince Didim’de yoğun olarak kullanılan bölgelerden alınan yüzme (deniz) suyu numunelerinin yapılan analizi sonucunda Didim plajların yüzülebilir kalitede olduğu açıklandı.

68 adet Didim bölgesi numunesinden de 67’si iyi kalite 1’inin ise orta kalitede oluğu belirtilmişti.

Ülkemiz sınırları içinde de yapılan analizler sonucunda uluslararası kurumlarca yapılan değerlendirmelerle Dünya genelinde mavi bayrak alan ülkelerin sıralaması belli oldu…

TÜRKİYE MAVİ BAYRAKTA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ

Dünya genelinde 49 ülkede uygulanan mavi bayrak programı kapsamında, Türkiye’nin geçen yıl 444 olan mavi bayrak sayısının 2017 yılında 454 mavi bayrakla dünya üçüncüsü olduğu ortaya çıktı. Interpress’in, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı, (FEE) ve  Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÜRÇEV) verilerinden yola çıkarak hazırladığı bültene göre, tatil programı yapanların ve tur operatörlerinin aradığı, dünya çapında halk nezdinde en çok tanınan ve bilinen eko-etiket olan mavi bayrak ile ilgili medyaya 8 bin 746 haber yansıdığı belirlendi.

İSPANYA, YUNANİSTAN VE TÜRKİYE…

Yayınlanan bültene göre, İspanya 579 mavi bayrakla ilk sırada bulunurken, Yunanistan 485 bayrakla ikinci, Türkiye’nin ise 454 mavi bayrakla üçüncü sırada olduğu tespit edildi. İtalya 342, Portekiz de 320 mavi bayrakla listede dört ve beşinci sıralarda yer aldı. Bu yıl Türkiye’de 454 plaj, 22 marina ve 13 yatta mavi bayrak dalgalanacağı belirlendi.

DİDİM'DE 9 PLAJ VE 1 MARİNA MAVİ BAYRAKLI

Bu yıl mavi bayrak dalgalanan plajlarımızın illere göre dağılımına baktığımızda Antalya 200 plaj 5 marina ve 5 yatla ilk sırada yer alırken, Muğla 101 plaj 7 marina ve 3 yatla ikinci, İzmir ise 51 plaj 3 marina 1 yatla üçüncü oldu. Mavi bayrak uygulamasında öne çıkan diğer iller ise Balıkesir, Çanakkale ve Mersin olarak  belirlendi.

Didim'de bu mavi bayraklardan 10 tanesini aldı : Mavi bayrağı hakeden tesisler şunlar: Didim Akbük Holiday Resort Hotel, Venosa Beach Resort, Aurum Moon Resort, Palm Wings Beach Resort Spa, Oteller Önü Halk Plajı, Altınkum Halk Plajı, 3. Koy Halk Plajı, Didim Beach Elegance Resort, Aquasis De Luxe Resort & Spa, Büyük Anadolu Didim Resort ve Tavşanburnu Tabiat Parkı Halk plajı veDidim D:Marin mavi Bayraklı marina oldu.

Hatırılanacağı gibi; 6 Haziran 2017 Salı günü gerçekleşen törenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Dairesi Başkanı İbrahim Özdemir, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’a “En İyi Çevre Etkinlik” ödülünü takdim etmiş ve ödül aldıktan sonra  bir konuşma yapan Didim Belediye Başkanı Atabay, Mavi bayrak almak kadar elde tutmanın da zor olduğuna değindi  belediye olarak bu ödülü 3.kez almaktan dolayı mutluluk duyduklarını   belirtti.

Atabay, “Önemli olan bayrağı aldıktan sonra çocuklarımıza ve gençlerimize eğitim verip bizim bıraktığımız işlere onların devam etmelerini sağlamak, gelecek nesillere de bu kültürün ne kadar önemli olduğunu anlatabilmesine yardımcı olmaktır” dedi. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) yapmış olduğu bu görevi önemsediklerini belirten Atabay, “bizlerde çocuklarımızı eğitip çevre sevgisi aşılayarak bu vakıfın yaptığı görevlere bir parça destek olmak istiyoruz” demişti.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü