20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 22 Haziran 2017 15:04

GÜNLÜK EV KİRAYA VEREN EMLAKCILAR DİKKAT

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

GÜNLÜK EV KİRAYA VEREN EMLAKCILAR DİKKAT

Didim Emlakçılar Derneği Başkanı Osman Coşkun bayram öncesi yoğunlaşan günlük kiralık ev talepleri üzerine meslektaşlarını uyardı.

Coşkun, 9 Haziran günü resmi gazetede yayınlanan tebligatta günlük kiralık evlerin bedellerinin mutlaka banka aracılığı ile yapılması zorunluluğunu ve belirlenen kurallara uymayanları yüksek cezaların beklediğini hatırlattı. Daha önce günlük kiralık evlerde konaklayanların kayıtlarının güvenlik kuvvetlerine bildirilmesi zorunluluğu da gelmişti.

Yayınlanan tebligatta günlük kiralık konutların kira belgelendirme zorunluluğu getirilmişti. Haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut/ev kiralamalarında tutara bakılmaksızın kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin banka veya PTT tarafından düzenlenen belgelerle belgelendirilmesi zorunluluğu getirildi.

İlgili gelir vergisi genel tebliğinde yapılan değişiklik, Resmi Gazete'nin 9 Haziran 2017günkü  sayısında yayımlandı. Konuyla ilgili olarak Didim’deki çalışmaları dikkatle inceleyerek bilgileri  arkadaşları ile paylaşan Dernek Başkanı Osman Coşkun uygulamanın kendilerini istediği yolda ilerlediğini, kayıt dışı olarak ya da korsan emlakçılık tabir edilen yönetmelerle bu iş yapanların önüne geçilecek hem de vergi kayıp ve kaçağı önlenmiş olacak, açıklaması yaptı.

Osman Coşkun dernek olarak üyelerine ve emlakcılar durumun önemini ve hassasiyetini  şöyle anlattı;"Gayri menkullerin kısa süreli kiralama işlemi Gelir İdaresi başkanlığınca ticari kazanç kabul edildi bunun için emlakçılar aracılığı ile bu işlem yapılırken ev sahibi ile kesinlikle sözleşme yapmalarını ve ev sahibinden başka isime ödeme yapmamalarını, ödeme yapılırken kira bedeli üzerinden %20 stopaj alınacak ve kiraya verilen bedel üzerinden emlakcı tarafından fatura düzenlenecek  ve %18 KDV faturaya yansıtılacak.

Konuyla ilgili olarak derneğe müracaat eden üyelerine ayrıntılı bilgi verileceğini ve daha fazla bilgli almak için Didim Vergi Dairesine müracaat edebilecek

Coşkun; “ bizler kayıtlı ve yasal çerçevede işlerimizi yürütürken, hem güvenlik açısından zafiyet doğuran bazı uygulamaları, hem de kayıt dışı bir ekonomisi olan bu işlerin engellenmesi bizleri sevindiriyor.  Buradan şu açıklamayı yapmak istiyorum. Bu işi yapan arkadaşlar büyük cezalarla karşı karşıya kalacaklar. Bu konuyla ilgli yayınlanan  tebliğde günlük araç kiralayan esnafta dahil edilmiş onlarında dikkatli olması gerekiyor” dedi ve Düzenlemede  araç kiralama işi yapan firmalar ile konutlarını günübirlik kiraya verenlerin bu ticarete ilişkin yapacakları tahsilatların artık tamamını banka ve benzeri aracı kurumlar vasıtasıyla almak zorunda olacağını, bu kurala uymayanlara özel usulsüzlük cezası kesilecek .  Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğlerle araç ve günübirlik konut kiralayanların dikkatli olmalarını isteyen Osman Coşkun, Emlak müşavirliği yapan firmaların ve birlikte araç kiralayan acentelerin konuya hassasiyet göstereceklerine inandığı da belirtti.

Bilindiği gibi özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri, tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorunda.

 

Genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara mülki idare amirlerince 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek. Bu fiillerin tekrarı halinde işletme ruhsatları iptal edilecek. Ayrıca bu maddeye göre verilen idari para cezaları, tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenecek.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü