20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 22 Haziran 2017 15:06

Didim Belediyesi Tıbbi Aromatik Bitkiler Serasında Nane Hasadı Devam Ediyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim Belediyesi Tıbbi Aromatik Bitkiler Serasında Nane Hasadı Devam Ediyor

Didim Belediyesi tarafından oluşturulan ve çevre beledilerde örnek sera olarak kabul edilen serada yılın ikinci hasadı yapılıyor.

Geçen sene ilk mevsim olması dolayısıyla 3efer hasat edilen nanelerden 70  litreye yakın yağ elde edilmiş bu ağlar diğer ürünlerle beraber şişelenmiş ve satış sunulmuştu.

Didim Belediyesinin bu sene ikinci yapılan hasatla toplanan nanelerden 100 litreye yakın yağ elde edilmesi bekleniyor.Özel bir nane türü olması ve sabah erken saatlerde toplanan naneler işlen görmesi için fabrikalara gönderiliyor.

Belediye serasında bu yıl şehir içi peyzaj işlerinde kullanılmak üzere süs bitkileri de yetiştirilmiş ve Didim caddeleri ve parklarında bu çiçeklerle  süslenmişti.

Halen 14'ü yakın köylerden kadınlar olmak üzere 30'a yakın insana iş imkanı sağlayan serada, Lavanta,Biberiye Kantaron ve Kekik'te yetiştiriliyor, yine bunların yağları da Didim'de şişelerenek ve Sabun imalatından  kozmetik ürünü olarak kullanılıyor

ECO TROPHA 2017’DEN ÖDÜL BEKLİYORUZ

Didim Belediyesinin  Akköy Kocabahçe Mevkiinde kurduğu ve hem kendi ihtiyacını hemde çeşitli kurumların çiçek ve fide ihtiyacını  karşılayan Didim Belediyesi Süs Bitkileri, Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Serası projesi Almanya Seyahat Acenteleri Birliğinin (DRV) bu yıl 31. düzenleyeceği ‘Eco Tropha 2017’ yarışmasına katılmak için de gönderilmiş ve başarılı bir sonuç alınacağı bekleniyor.

 

DRV'nin bu yarışmasına başka ülkelerden den  gönderilen projelerin değerlendirilmesine Ağustos ayı içinde geçilecek ve son haftasında da sonuçlar belli olacak. Bu proje yarışması 31. yıldır yapılıyor. Bu yıl belediyeye ait sera da katıldı. Yarışmaya çevre, turizm ve turizm ile çevreye yönelik istihdam projeleri katılım yapılabiliyor. Her yıl Dünya genelinde 20 yada 30 proje başvuruyor. 12 kişilik jüri bunları değerlendiriyor. Bu ödül ise Almanya Seyahat Acenteleri Birliği genel kurulunda yani 1000 ila 2000 kişinin bulunduğu toplantıda veriliyor. Bu projeler kentlerin markalaşması ve tanıtımı açısından da önemli.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü