19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 27 Haziran 2017 13:07

"DİDİM KALBİ ALTINKUM'DA İPİN UCU KAÇTI!"

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

"DİDİM KALBİ ALTINKUM'DA İPİN UCU KAÇTI!"


Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, bayram öncesi Altınkum esnafıyla bir araya geldi.

Didim Ticaret Odası Aytaç Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu, birim amirleri, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Didim'in vitrini olan ve sezon boyunda tatilcilerin kalbinin atacağı yer olan Altınkum Yalı Caddesi’ndeki uygunsuz uygulamaların paylaşıldığı toplantıda konuşan Atabay, “Seyyar zihniyetli insanlardan uzaklaşmamız gerekiyor. Ama esnaf olarak bunları korumaya çalışıyoruz. Böylece kendi ayağımıza sıkıyoruz” dedi ve bahsettiği uygulamaları sinevizyonda  görüntülü olarak ta anlattı.

YALI CADDESİ’NDE İPİN UCU KAÇMIŞ

Sezonunun iyi geçmeyeceğinin turizm ile ilgilenen herkes tarafından bilindiğini söyleyen Atabay, “Maalesef hem memleketimizin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomi ortam, hem de coğrafyamızdaki sıkıntılı durum turizmi etkiliyor. Terör belası gibi bir olgu olduğu sürece bundan en çok ve ilk etkilenen turizm sektörü oluyor. İnsanlar can güvenliği olmayınca tatilden vazgeçiyorlar. İnşallah 2017, başladığı gibi gitmez, 2018’de toparlarız diye düşünüyorum. Bunun için çaba göstermek lazım” dedi.  Atabay, “Altınkum’a ne kadar insan sahip çıkıyorsa, biz de onlarla beraber sahip çıkarız. Bizim geçen yıllarda “Altınkum Güzelleştirme ve Sağlıklılaştırma Projesi” çalışması vardı. Oldukça zor bir projeydi ve bunu esnafımızla beraber gerçekleştirdik. Fiziki anlamda orayı düzgün bir hale getirmiştik. Fakat özellikle geçen sene ‘Sezon çok iyi geçmeyecek’ düşüncesiyle yönetim olarak kuralları esnetmek istedik ama bugün görüyorum ki, Altınkum Yalı Caddesi’nde ipin ucu kaçmış vaziyette” diye konuştu.

İnsanların tatile para harcamak için çıktıklarını anlatan Atabay, şunları söyledi: “Belki 3 gün Didim’de kalacak, 4 gün Bodrum’a gidecek, 2 gün Marmaris’e gidecek. Ama her gittiği yerde para harcayacaktır. Cebinde bin lirası varsa bile 100 lirasını Didim’de harcayacaktır. Ben Altınkum’da esnaflık yaparken, gerek otelde kalan, gerek restoranda yemek yiyen ve ilçemize gelen yerli ile yabancı birçok tatilci ile konuşmuştum. Herkes ilçemizde para da harcıyordu. Bugün insanlar ilçemizde para harcamıyorsa, esnaf bunun sebebini iyi düşünmeli.”

Altınkum Yalı Caddesi’ndeki plansız ve denetimsiz yapılaşmanın halen devam ediyor diyen Atabay, “Herkesin nezih bir ortam içerisinde kendi ihtiyacına göre seçeneğini, tercihini kendi isteğine göre kullanması gerek. Yemek yiyecekse restoran, sandviç ve tost yiyecekse fast food işyerlerini tercih edebilir. Ama esnaflar, görsel olarak inanılmaz kargaşa yaratıyor. Açtığımız mekanlardan para kazanacaksak, düzgün çalışan, gelen müşteriyi ürkütmeyen ve servisini verecek insanları baş tacı yapmamız gerekiyor” dedi

“ALTINKUM KİMSENİN MALI DEĞİL”

Başkan Atabay: “Altınkum hiç kimsenin malı değil. Ne yönetici olarak benim, ne de esnafın malı değil. O değer aynı Apollon Tapınağı gibi, deniz, kum ve güneş gibi herkesin ortak malı. Biz üzerimize düşen vazifeyi yapıp, orayı çok daha iyi hale getirerek tüm Didim’e fayda sağlamamız, ekonomik kazanç kazandırmak lazım. Ama şu an biz kendi ayağımıza sıkıyoruz. O kargaşa içerisinde kimse malını gerçek değerinde satamaz” dedi.

Esnaflarda Atabay'a eğlence vergisi ücretleri, saat 00.00’dan sonra müzik sesini kısma, ruhsat ve görsellik gibi konularda belediyeile  karşı karşıyageldikleriproblemlerini anlattı.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü