20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 29 Haziran 2017 16:04

KABOTAJ BAYRAMI YARIN

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

KABOTAJ BAYRAMI YARIN

1Temmuz Kabotaj Bayramı nedeniyle Didim'de yalı caddesi üzerinde ve denizde çeşitli gösteriler düzenlenecek.

Geçtiğimiz Hafta Kaymakam İskender Yönden başkanlığında yapılan toplantıda alınan kararlardan sonra Didim Kaymakamlığı ve Didim Belediyesi tarafından organize edilen bayram süresince çeişitli yarışmalar ve gösteriler yapılacak, Askeri gemi ziyarete açılacak. Saat 16'da başlayacak olan yarışmalara katılmak isteyenlerin Yalı Caddesi üzerindeki Turizm irtibat bürosuna müracaat etmeleri gerekiyor.

Didim Su Sporları Derneği ve Didim Yelken Kulübü sporcuları tarafından yapılacak gösterilerin ardından Yağlı Direkten Bayrak Alma yarışması, Halat Çekme Yarışması, Yüzme ve Kano yarışları yapılacak.

Ayrıca bayram boyunca sahile yanaşacak olan Sahil güvenliğe ait TCSG-21 Gemisi'de halkın ziyaretine açılacak.

 

 

 

KABOTAJ NEDİR ;

Kabotaj, bir devletin, kendi limanları arasında deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalık. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, milli ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna hakkı vardır. Bazı uluslararası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.


Kabotaj Bayramı, her yıl 1 Temmuz'da kutlanan bayram. Kabotaj bir devletin kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkıdır. Türkiye'de, Kabotaj Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 1 Temmuz (1926) günü Kabotaj bayramı olarak kutlanır.

 

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü