19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 30 Haziran 2017 12:34

Son Deri Bükücüler Çırak Bulamıyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Son Deri Bükücüler Çırak Bulamıyor


Didim’de el yapımı Ayakkabı  Sandalet yapan bir onlar kaldı. onlar son usta.

16 yıldırı Didim'de el yapımı ayakkabı ve sandalet yapan 74 yaşındaki Denizlili usta  ‘Yurdakan Göğmen’  hala oğluyla beraber çalışıyor.

Bugün 74 yaşında olan ve  16 yaşından beri ticaretle uğraşan Yurdakan Usta  16 yıldır Didim’de el yapımı ayakkabı yapıyor her sabah 7:30’da dükkanı açıyor.

Tamamen müşteri isteğine göre ve ayak kalıbı alınarak yapılan sandaletler bazen perakende satış içinde standart kalplarla hazırlanıyor.

Bazı alışkanlıkları ve kuralları var bu iki ustanın, sabah 7.30'u geçmiyor işyerini açış saatleri,birde yıllardır müşterilerinin yeni doğmuş bebeklerinin ilk  yazlık sandaletlerini de hediye ediyorlar. Bird Sosyal medya hesapları online satışları yok. Müşterileri dükkanlarına gidiyor.

Bu iki ustanın şikayetlerinden birisi kendilerinden sonra mesleği sürdürecek kimsenin kalmaması, Baba Yurdakan Göğmen ‘Eskiden dükkanda işi öğrenmek isteyen ustalık yaptığım en az beş çırağım olurdu. Şimdi çırak olmak isteyen de yok çırağımız da yok diyor’.

Yerli kadar yabancı müşterileri de olan  baba oğlu El yapımı sandalet ve ayakkabıların yapımında tabakhanede meşe palamudu ile tabaklanmış ( yumuşak ) dana derisi kullanıyorlar. Modeli hazır bir sandaleti yapabilmek için en az 3 saat emek veriyorlar. Ünleri  dünyaya yayılmış bu iki ustanın Sandaletlerini Amerika’dan bile isteyenler var.

Didim Sandaletçilik ( Okan Kundura ) dikimevi ve sandalet imalathanesi Okan Göğmen ve babası Yurdakan Göğmen yıllardır Didim Merkez camii yanındaki  aynı küçük dükkanlarında üretim ve satış yapıyorlar. Onlar unutulmaya yüz tutmuş bir mesleğin son ustaları.

Oğul Okan Göğmen babasının yanında çırak olarak işe başladı, bugün hala aynı dükkanda babasıyla çalışarak baba mesleğini sürdürüyor.

Meslekleri ile ilgili olarak ‘Artık ısmarlama ayakkabı ve çizme yapmıyoruz ama ayakkabı tamiri yapıyoruz ’ diyen  Okan Göğmen "Ayakkabıda fabrikasyon çoğaldı, kalite azaldı. Zaten böyle giderse gelecek günlerde gerçek deri ayakkabı giyen parmakla gösterilecek kadar azalır. Bizim yaptığımız bir çizme en az 10 yıl giyilirdi. ‘ Sandalet Derisi Yumuşaktır, dayanıklı ve bozulmazdır Nefes alabildiği için ayağı serin tutar. Çabuk yırtılma ve kopma yapmaz. Nemi emdiği için ayakta koku oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Az da olsa esneyebildiği için ayağın şeklini alır. Doğal olduğu için sağlıklıdır’"diyor.

Son usta Okan Göğmen  müşterinin kendi istediği sandalet modelini çizmesi ya da anlatması  durumunda aynı gün üretimini yapabildiklerini söyledi.

Hediyelik minyatür sandalet anahtarlıkların da satıldığı dükkanlarında her ayağa ve her yaşa göre sandalet bulmak mümkün.

Hintli bir turiste sandaletin dana derisinden yapıldığını söylediğinde müşterisinin sandaleti elinden atarak uzaklaşmasını gülerek anlatıyor. Aynı turistin ertesi gün yine arkadaşları ile gelerek sandaleti almasını da gururla anlatıyor.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü