19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 30 Haziran 2017 12:35

AFRİKA SICAKLARI GELDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

AFRİKA SICAKLARI GELDİ

'Aşırı sıcaklarda son 30 yılın rekorunun kırılması bekleniyor'

Aşırı sıcaklar nedeniyle Aydın sokaklarındaki insan yoğunluğu durma noktasına geldi. Beklenen aşırı sıcaklar nedeniyle Aydın Valiliği tarafından 29-30 Haziran 2017 tarihlerinde engelli ve hamile kamu personelinin idari izinli sayılacağı duyuruldu. Didim Kaymakamlığıda resmi kurumlara duyurarak engelli ve hamile personelin izinli sayıldığını bildirdi.

Meteorolojiden peş peşe uyarılar var. Dünden  itibaren Kuzey Afrika üzerinden gelecek hava dalgasının etkisiyle 10 derecelere varan sıcaklık artışı yaşanacak. 3 gün sürecek aşırı sıcaklarda son 30 yılın rekorunun kırılması bekleniyor. Bu hafta sonu bazı illerde gerçekleşmesi beklenen en yüksek hava sıcaklıkları Ankara, Bursa ve Malatya’da 40, İstanbul’da 37, İzmir ve Adana'da 41, Balıkesir, Edirne ve Antalya’da 42, Diyarbakır’da 43, Manisa’da 44, Şanlıurfa ve Aydın’da 45 derece...

Aşırı sıcaklarda son 30 yılın rekorunun kırılması bekleniyor.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü, son analiz ve tahminlere göre bugünden itibaren yurdun mevcut sıcak havaya ilaveten Kuzey Afrika üzerinden gelecek olan yeni bir sıcak hava dalgasının etkisine gireceğini bildirdi.

Bu sıcak hava dalgası ile birlikte halen normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının Ege Bölgesi genelinde hissedilir derecede artacağı, mevsim normallerinin 10 - 12 derece üzerinde gerçekleşeceği ve  özellikle iç kesimlerdeki bazı il ve ilçelerde uzun yılların en yüksek sıcaklık değerlerine ulaşılabileceği de bekleniyor. Bu hafta sonu bazı il merkezlerimizde gerçekleşmesi beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının Ankara, Bursa ve Malatya’da 40, İstanbul’da 37, İzmir ve Adana'da 41, Balıkesir, Edirne ve Antalya’da 42, Diyarbakır’da 43, Manisa’da 44, Şanlıurfa ve Aydın’da 47 derece olması bekleniyor.

Sıcak hava dalgasının önümüzdeki hafta başında pazartesi gününden itibaren bölge genelinde etkisini kaybedeceği ve hava sıcaklıklarının azalarak mevsim normalleri civarına düşeceği tahmin ediliyor.

Ramazan ayının önceki yıllara göre daha serin geçmesine rağmen acil servislere başvuran hasta sayısında yaklaşık yüzde 10 artış görüldüğüne dikkat çeken sağlıkcılar, rekor sıcaklıkların beklendiği günlerde dikkat edilmesi gereken konularla ilgili bilgiler verdi.

Doktorlar"Özellikle saat 10.00 ile 16.00 arasında, mecbur olmadıkça sokağa çıkılmamalı. Eğer bir zorunluluk varsa ve sokağa çıkılması gerekiyorsa, bu durumda, şapka ve güneş gözlüğü, koruyucu krem, ince ve açık renkli kıyafetler mutlaka kullanılmalı" dediler.

GÜNEŞ ÇARPMASINDA NE YAPILABİLİR?

Güneş çarpması sonucu bir kişinin rahatsızlanması durumunda ilk iş 112'yi aramayı önerek sağlıkçılar, ekipleri gelinceye kadar, hastanın serin bir ortama alınması gerektiğini eğer bilinci yerindeyse yani basit sorulara cevap verebiliyorsa, çok soğuk olmamak kaydıyla içecek verilmesini, kıyafetleri çıkartılarak, ıslak çarşaf veya havluyla hastanın vücut ısısı normal düzeye çekilmeye çalışılmasını önerdiler.

Kan damarlarının yüzeyden geçtiği, ayak ve el bilekleri gibi noktalara beze sarılmış buz konulabilir. Yine çeşme suyuyla duş aldırmak da vücut ısısının normal değerlere düşmesinde yardımcı olacaktır. Bundan daha kötü durumlarda, yani hasta bilincini kaybederse vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekir."

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü