19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazar, 02 Temmuz 2017 13:58

DİDİM CEMEVİNDEKİ PANELİN KONUSU "ADALET VE KATLİAMLAR"

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİDİM CEMEVİNDEKİ PANELİN KONUSU "ADALET VE KATLİAMLAR"

Didim Cemevi'nde  2 Temmuz Madımak Katliamın kınamak ve anma etkinlikleri kapsamında yapılacak miting öncesi bir Panel ile Türkiye gündeminin konusu olan Adalet ve yaşanmış katliamlarla ilgili bilgilendirmeler yaptı.

Ankara Üniversitesi akademisyenlerinden  ve KHK ile sözleşmesi iptal edilen hukukçu  Neval Ogan Balkız ve BirGün gazetesi yazarlarından ve ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi olan  Önder İşleyen'in   katıldığı paneli Cemevi yönetim kurulu üyesi Şehriban Karakış yaptı.

Panel öncesi bir konuşma yapan Didim Cemevi başkanı Hüseyin İlhan  yaz boyunca yapılması planlanan etkinliklerden ve halen görüşmeleri süren sanatçılardan bahsetti ve eğitime verdikleri önemden  yıl boyunca eğitim öğretim bursu verdikleri öğrenci sayısı artırmak istediklerini dolayısıyla cemevinin konserlerine ve yaz boyunca çeşitli alanlarda açılacak olan hediyelik eşya stantlarından alış veriş yapılmasını istedi. Üyelerini 2 Temmuz mitingine davet etti ve ardından panelistleri anonas etti.

Panelin ilk konuşmacısı olan Neval Balkız Sivas olaylarını bizzat yaşamış o gün otelde olan ve kurtulanlardan olduğunu söyledi ve yaşanan katliamlar süreçlerinin 1990 lı yıllarda ABD tarafından planlanan yeşil kuşak ve siyasal İslam projelerinin bir yansıması olduğunu  söyledi ve katliamları  toplumsal baskı unsuru olarak kullanarak yaşam alanlarına müdahalenin kabul edilemez olmasına rağmen bilinci ve sürekli katliamlar yapıldığını belirtti. 90 yıllarda  öldürülen birçok akademisyen ve gazetecinin siyasal İslam'ın etkinliğini artırmak ve baskı politikaların yaygınlaştırmak için planlı ve bilinçli bir şeklide yapıldığını anlattı.

Adalet kavramının da sadece  adliye koridorlarıyla tarif edilemeyeceğini belirten Hukukçu Neval Balkız adalet sosyal uzlaşılar bütünü ve huzurlu yaşam hakkına saygı duyulmasını da kapsadığını belirtti.

Kendisinin tesadüfen Madımak otelinden kurtulduğunu söyleyen Neval Balkız  otelin içinde yaşananları ve halen devam eden travmasını kendi gördükleriyle anlattı ve yargı sürecinde sanıkların hepsinin yargılanma sürecinde korunup kollandığını adaletli bir yargının yerine getirilmediği belirtti ve kendi yaşadıkların sanıkların tüm uğraşlarına rağmen yargılamadan adil davranılmadığını sanıkların adeta ödüllendirildikleri belirtti ve adaletin tam işletilemediğini belirtti.

İkinci konuşmacı Gazeteci Önder İşleyen, Türkiye'de katliamlar sürecinin gelişmelerinin siyasi analizini yaparak İktidardan katliamların bilinçli ve sürekli olmasından fayda sağladığını belirtti.

İşeyen Cumhuriyet dönemiyle başlayan süreçlerde siyasi cinayetlerin daha sonrasında 70;'i yıllardan başlayarak periyodik ve susturmaya yönelik katliamlar yapıldığını belirtti, "ükselen muhalefet her zaman iktidardakileri korkutur ve zorba hale getirir, dış güçlerin desteği ile  yaşanması zor kimsenin sesinin çıkaramadığı bir toplum modeli kurulmaya gayret edilir, bunun örneklerini her dönem gördük" dedi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü