20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazar, 02 Temmuz 2017 13:59

DENİZLERİMİZ 91 YILDIR BİZİM

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

"Kabotaj; evinizin önündeki bahçenin kullanım hakkını almak gibidir"

DENİZLERİMİZ 91 YILDIR BİZİM

Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 91. yılı dolayısıyla Didim’de tören düzenlendi. Altınkum’daki eski Gemi iskelesinde yapılan törene Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Didim Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Dede, İlçe Emniyet Müdürü Serkan Demircioğlu, İlçe Jandarma Komutanı Gürkan Kabakçı, Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli, belediye meclis üyeleri, Didim ve Akbük’teki Gezi tekneleri kooperatiflerinin, Didim Su sporları derneklerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Kutlamalar  ilçe protokolü tekneyle denize açılarak deniz şehitleri için denize çelenk bırakmasıyla başladı. Kutlamalara saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla karada devam etti. .

Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven kutlamaların açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Gülseven Denizcilik ve Kabotaj Bayramının tarihsel sürecini anlatarak bir devletin kabotaj hakkına sahip olmasının getirdiği faydalara değindi. Albay Çetin Gülseven, Atalarımızı denizle tanışıklığı 1081 de başlamıştır. Batılı devletlerin Osmanlı zamanında uyguladığı kapitülasyonlarla bize ait olan ve en doğal hakkımız olan Kabotaj kavramını geri almamız çok önemlidir" dedi

Albay Çetin Gülseven Deniz ulaşımı ve ticareti anlamına gelen kabotajın önemini "kendi evinizin  bahçesinin kullanım hakkının başkasında olması ne kadar yanlışsa denizlerimizin kullanım hakkının başkalarında olması da o kadar yanlıştır" diyerek anlattı.

Daha sonra söz alan Didim Kaymakamı İskender Yönden ise Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 91. yılında Didim’de birçok kamu kurum ve kuruluş ile su sporlarına yönelik derneklerin katkılarıyla hak etiği gibi kutlandığını söyledi ve   emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Sıcak havada geçen bayram kutlamalarında konuşmaların  ardından yarışmalara geçildi. Uçuna Türk bayrağı asılmış yağlı direkte ayakta kalabilme becerisi göstererek bayrağa ulaşan 3 kişi birinciliği paylaştı. heyecanlı görüntülerin yaşandığı yarışmada birincilere 300 Tl'lik hediye çeki verildi. 100 metre kadar açıkta demirleyen tekneden başlayan yüzme yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Karada düzenlenen halat çekme yarışmasında 4 takım yarıştı denizde devam eden kano ve yelken gösterileri ve su sporları gösterileri de  büyük beğeni kazandı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü