17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 03 Temmuz 2017 14:55

MADIKMAK ANMASINDA ADALET YÜRÜYÜŞÜNE SELAM GÖNDERİLDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

MADIKMAK ANMASINDA ADALET YÜRÜYÜŞÜNE SELAM GÖNDERİLDİ

2 Temmuz Madımak Otelinde katledilenler anısına Didim Cemevi Bahçesinden yerel sanatçılar bir konser verdi.  Madımakta katledilen ozanlar ve şairlerin şiirlerinden bestelenmiş ve Sivas Katliamı sonraı yakılmış ağıtların seslendirildiği konserde duygusal anlar yaşandı.

Konser Öncesi bir konuşma yapan Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan, tün ülkede olduğu gibi Didim’de  de Madımak’ın acısını yaşadıklarını adaletin yerini bulması için unutmayacaklarını ve unutturulmayacağını belirti.

Didim Eğitim Sen temsilcisi  öğretmen Turgay Elçi’de anmaya katılanlara ; “Yüreği adaletten, emekten, demokrasiden, özgürlükten ve barıştan yana atan bu ülkenin aydınlık yüzlü insanları hoş geldiniz” diye başlayarak seslendi.

1993 yılında Sivas’ta yaşananlar, tıpkı Çorum’da,  Maraş’ta, Malatya’da devlet destekli ırkçı/gerici saldırılar ve bizzat “devlet” tarafından yönlendirilen 1 Mayıs 77 Taksim, Gazi ve Ümraniye mahalleleri ve de Roboski’de yaşananlar gibi, yakın tarihimizin en korkunç katliamlarından biridir.

Bu katliamların ardındaki gerçekler hala ortaya çıkarılmadığı gibi Sivas Katliamının failleri de zaman aşımı kararıyla devlet eliyle kurtarılmıştır. Cezalandırılmamaları bir yana, ülkeyi faşizmin karanlığıyla kuşatanlar ve Sivas’ta olduğu gibi birçok katliamın bizatihi sorumluları olanlar makamlar ve payeler verilerek ödüllendirilmiş, failler “kahraman” olarak ilan edilmiştir.

Katliamlara, ölümlere alışmayacağız. Bu karanlığa teslim olmayacağız. Acımızı azaltmanın tek yolu katliamlarda kaybettiğimiz canlarımızın savunduğu değerlere, demokrasiye, emeğe, barışa sahip çıkmaktan geçiyor.” Dedi.

Elçi; “Daha düne kadar beraber yürüdük bu yollarda dedikleri tarihsel ve siyasal ortakları cemaatin 15 Temmuz darbe girişimini Allah’ın lütfu olarak gören AKP/Saray asıl darbeyi 20 Temmuzda OHAL ilan ederek yaptı.

Temel hak ve özgürlükler rafa kaldırıldı, cezaevleri Cumhuriyet tarihinin doluluk oranlarını kat be kat aşacak sayıda muhaliflerle dolduruldu. Yandaş/havuz medyası dışında kalan tüm basın yayın organları kapatıldı, onlarca basın emekçisi, aydın tutuklandı. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanımı terör propagandası kapsamına alınarak binlerce dava açıldı. Seçilmiş belediye başkanları, Millet vekilleri tutuklandı. Belediyelere kayyımlar atandı. On binlerce çalışanın sorgusuz sualsiz işine son verilerek açlıkla, sefaletle karşı karşıya bırakıldı. . Üniversiteler 12 Eylül’de bile karşılaşılmayan bir saldırıya uğradı, binlerce akademisyenin görevine son verildi. Türkiye genelinde 100 binin üzerinde kamu emekçisini sorgusuz ,sualsiz bir gece yayınladıkları KHK’lar ile hukuksuzca ihraç ettiler. Buradan haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilmiş ; daha sonra hukuksuzca tutuklamış ve açlık grevinin 116.gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı selamlıyoruz.” Dedi

Turgay Elçi konuşmasının sonunda; “Bütün bu baskıcı ve faşist uygulamalara karşı başlatılan ve 18. Gününde olan “Adalet Yürüyüşü” nü destekliyoruz. Adalet Yürüyüşü bu ülkenin işçilerinin, emekçilerinin, ezilenlerinin ve bütün halkın talebidir.Adalet yürüyüşündeki tüm dostlarımıza selamlıyoruz.

Bizler tüm bu saldırıları  daha çok yan yana gelerek, dayanışma umut, direnç ve mücadele ile geri püskürteceğiz, biz kazanacağız!

Demokrasi Platformu olarak, yirmi dördüncü yıl dönümü vesilesiyle, Sivas katliamı nezdinde yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetliyor, yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyoruz.” Dedi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü