24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 03 Temmuz 2017 14:56

SUÇLULAR CEZASIZ KALINCA KATLİAMLAR DEVAM EDİYOR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

SUÇLULAR CEZASIZ KALINCA KATLİAMLAR DEVAM EDİYOR

Didim Demokrasi Platformu 2 Temmuz Anma komitesi tarafından düzenlenen 2 Temmuz Madımak Katliamını kınama ve katliamda ölenleri anma mitingi yapıldı.

Didim ve Akbük Cemevi, Ses, Eğitim Sen, Bes, Emekli Sen, Çorumlular Derneği, Kibele Kadın Derneği, Didim Umut Tiyatrosu, Siyasi Partilerde CHP, EMEP, HDP ve Didim Haziran Meclisin ortaklaşa düzenledikleri miting öncesi Belediye önünde buluşan guruplar Cumhuriyet Caddesi üzerinden Atatürk Caddesi güzergahından yürüyen ve  yol boyunca katliamı kınayan sloganlar atan  gurup Cumhuriyet Meydanına geldi.

Burada polis ataması ile alana alanına  protestocular, katledilenler anısına saygı duruşunda bulunduktan sonra Madımak katliamında hayatı kaybedenlerin isimlerini tek okuyarak andılar.

Daha sonra  tertip komitesi adına Didim Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan  bir konuşma yaptı. .

İlhan; “ 2 Temmuz  93’te Sivas’a düşen ateş yüreklerimizi dağlamaya devam ediyor. Pir Sultan Şenliklerine katılmak için  Sivas’a giden,  aralarında aydınlarımız, ozanlarımız ve gençlerimizin olduğu ülkemizin aydınlık yüzü  33 canımızı atamızdan koparan katliamın üzerinden 24 yıl geçti” diye başlayan konuşmasına  daha önceki katliamlarda katledilenlerin faillerinin bulunamaması ya da cezasız kalmasının Madımak ve daha sonraki katliamları yapanları cesaretlendirdiğini söyledi.

Madımak olayının olduğu gün, dönemin siyasilerin ”çok şükür otel dışındakiler bir şey olmadı” dediğini ve “Olayda tahrik var münferit bir olaydır” diye küçümsediklerini ve daha sonra zaman aşımı  sebebiyle suçluların cezasız kalmasına  “milletimiz için hayırlı olsun” denildiğini ve sanık avukatların halen milletvekili ve bürokrat olarak ödüllendirildiğinden de bahsetti.

Hüseyin İlhan; “ Sivas’ın utancıyla yüzleşmek  yerine katillere kol kanat gerenler yeni katliamlara davetiye çıkarmaya devam ediyorlar. Dün Sivas Madımak önündekilerin tahrik olduğunu söyleyenler İŞİD’çiler içinde  ‘Öfkeli  gençler’ olarak tanımlıyor, katliam yapan İŞİD’çileri ‘onlarla bizim İslam anlayışımız  360 derece farklı’ diyerek aynı noktada durduklarımı itiraf ediyorlar. Ya başkanlık ya kaos diyerek te katliamlara alışmamızı kanıksamamızı bekliyorlar.. Biz kanıksamayacağız ve unutmayacağız unutturmayacağız karanlığa teslim olmayacağız dedi.

İlhan konuşmasının son bölümünde “Daha fazla kenetleneceğiz, dostluğu ve sevgiyi büyüteceğiz, Demokrasi için barış ve kardeşlik için, adalet için mücadeleyi duraksaman sürdüreceğiz, katliamların hesabını sorarak bir arada yaşam zeminlerini güçlendirerek barış ve kardeşlik ülkesi kuracağız” dedi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü