22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 04 Temmuz 2017 15:42

BU YILIN İLK NANE YAĞI DAMLAMAYA BAŞLADI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Atabay; “Sosyal Belediyecilik Projesi Devam Ediyor”

BU YILIN İLK NANE YAĞI DAMLAMAYA BAŞLADI

Didim Belediye serasında yetişen ve hasadı geçtiğimiz hafta tamamlanan Menta Perita cinsi nanelerin fabrikada sıkım işlemine Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’da eşlik etti. Sezonun ilk hasadının ardından fabrikaya ulaşan naneler fabrikada esasiyel  ve uçucu yağlarla ilgili bölümde işlendi.

Fabrika yöneticilerinden alınan bilgilere göre Didim Belediyesi ile geçtiğimiz yıldan başlayan bir üretim bağlantısı  ile bu yıl daha da artan bir hasat miktarı ile yeniden çalışmaya başlanıldığı öğrenildi.  İki farklı yöntem olan kuru mahsulden yağ çıkarma işlemi olduğu kadar taze ve yaş mahsulden de  imalat yapılabildiği belirtildi.

Maliye Eski Bakanlarından Zekeriya Temizel’e ait olan fabrikada kendileri  markaları ile her türlü bitkinin yağını çıkarabildikleri belirten fabrika yöneticileri, Didim Belediyesi ile birlikte fabrikanın iş birliği yaparak bölgede sosyal bir projenin hayata geçmesine yardımcı olduklarını belirtti.

İşletme Müdürü Ali Toprak’ın yaptığı açıklamaların ardından Yağ sıkma işlemine başlandı ve Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay  işlemden geçerek mamul hale gelen  bu yılın ilk nane yağını makinadan doldurdu.

Deniz Atabay fabrika içinde yaptığı açıklamada Didim Belediye Serasında yetişip şu anda ilk damlalarını gördükleri yağın bir sosyal belediyecilik çalışması örneği olduğunu söyledi ve bu proje ile Muğla Büyükşehir Belediyesine ve Bursa Nilüfer Belediyesine örnek olduk, Didim Serasında geçtiğimiz yıl başladığımız ürün bölge çiftçileri tarafından da merakla izlendi ve gelip bilgiler alarak kendileri de üretim yapmak isteyen çiftçilere ulaşmış olduk, böylece bilgede  tarımın çeşitlenmesi ve ekoturizme dönüşebilecek bir başlangıcı yapmış olduk” dedi.

Sera kuruluş öncesi ve sonrasında Tabia fabrikası personelinden ve yetkililerinden bilgi paylaşımı yaptıklarını da belirten Atabay’a fabrika yetkilileri önümüzdeki yıllarda bize rakip olabilecek bir çıkış gözlüyoruz denildi ve işbirliğini sürdürecekleri belirttildi.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü