23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 05 Temmuz 2017 15:50

“DİDİM SERASI ÖRNEK OLUYOR”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“DİDİM SERASI ÖRNEK OLUYOR”

Didim Belediye’sinin başlatmış olduğu, Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkileri Üretim Fidanlığı, hızla büyüyen bir bitkisel tarım veriminin artışında büyük rol oynamaya devam ediyor. İkinci yılında olan bu bitkisel seracılığın geçen yıla göre oldukça büyük artış olduğunu ve üretimi yapılan ürünlerin tamamen endüstriyel amaçlı kullanıma hazır hale getirilip ‘DİDYMA’ adı altında bu Ürünler satışa hazır hale getiriliyor.

Belediye Başkanı Deniz Atabay,  seradaki gelinen noktayı başarı olarak tarif etti ve verdiği bilgide serada yetişen  nane yağı hasadındaki verim ve kalitenin giderek arttığını belirterek önümüzdeki ayda  Lavantadan yağ elde edilmeye başlanacağını söyledi.

Atabay “Bu yaptığımız tüm çalışmalar sosyal sorumluluk projesidir ve Didim’in tanıtımına yönelik çalışmlardır, serada  ihtiyacımız olan çiçeğimizi kendimiz yetiştiriyoruz ve onun dışından tıbbi  aromatik bitkiler yetiştiriyoruz” dedi.

Elde edilen ürünlerle ilgili satış merkezleri kuracaklarını  belirten Atabay; “Biz burada ticaret yapmıyoruz,  ilçemizi deniz kum güneşin dışında farklı etkinlikler ve markalarla  adını duyulur hale getiriyoruz” dedi.

Atabay; Yol yapmak park yapmak belediyelerin asli görevidir bu çalışmalarla belediyeciliğin başka bir yönünün de olabileceğini gösterdik, bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ifadelerine yer verdi.

Bir önceki yıl gerçekleştirdiğimiz ilk hasattan 5 ton naneden 20 litre yağ, 2 hasatta 10 ton naneden 40 litre yağ elde edilmişti. 3’üncü hasattan da 15 ton naneden 50 litre yağ elde edildiğinin altını çizdi ve  bu sene  “4 hasatta 20 ton Nane hammaddesinden 80 litre yağ elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Nilüfer Belediyesinden ekipler gelerek, sera hakkında bilgi aldıklarını söyleyen Başkan Atabay, “iki tane köklü belediyenin seramızı incelemeleri çok önemli kendilerine talepleri doğrultusunda bilgiler verdik, biz daha işin başındayız iki yıldır çalışmalarımız sürüyor, faaliyetlerimizin bir çok belediyeye örnek olmasından dolayı mutluyum” dedi.

 

Serada halen Fesleğen, Zakkum, Ruellia, Bodur gül, Nane, Lavanta, Kekik, Begonvil ve Mevsimlik çiçekler yer alıyor.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü